Muž, telefon

Nový virus pro Android krade zprávy a fotografie. Může se ukrývat i ve vašem telefonu

  • Mobily napadá nebezpečný virus
  • Špicluje lidi a jejich data odesílá hackerům
  • Nebezpečí se může týkat i Čechů

V chytrých telefonech s operačním systémem Android se zabydlel nový nebezpečný virus. Je extrémně těžké ho odhalit a smazat, varují experti.


Nepřehlédněte: 6G internet klepe na dveře. Číňané do vesmíru vyslali zařízení, které nemá nikdo jiný na světě


Telefony s Androidem nejsou v bezpečí

V posledním týdnu se začal masivně šířit nový virus, který útočí na zařízení s operačním systémem Android, tedy především chytré telefony a tablety. I když ještě nedávno o něm nikdo nevěděl, aktuálně expertům na bezpečnost přidělává velké vrásky.

Trojan SpyNote totiž po instalaci získá v telefonech přístup ke všemu od textových zpráv a uložených souborů až po fotoaparát a mikrofon, což znamená, že uživatele může účinně odposlouchávat a nahrávat zvuk a video, aniž by o tom tušili.

Podle odborníků se SpyNote šíří převážně prostřednictvím podezřelých textových zpráv, v praxi známých jako „smishing“. Navíc je schopen do zařízení stahovat a instalovat další spyware a poté se skrýt z nabídky aplikací, aby se vyhnul odhalení.

Virus je nebezpečný v tom, že se dokáže opět spustit i v případě, že je z telefonu odinstalován, což znamená, že je velmi obtížné se ho zbavit. Analytici se domnívají, že jediným účinným způsobem, jak ho smazat, je provést obnovení továrního nastavení, čímž se telefon nebo tablet kompletně vyčistí.

Telefony s Androidem ohrožuje nebezpečný trojský kůň
Zdroj: ESET

Virus není snadné odhalit a smazat

Amit Tambe ze společnosti F-Secure říká: „SpyNote je malware, který zaznamenává a krade různé informace, včetně stisků kláves, záznamů hovorů, informací o nainstalovaných aplikacích a tak dále. Zůstává skrytý v zařízení oběti, takže je obtížné si ho všimnout. Jeho odinstalace je také velmi těžká.“

Podle výzkumníků v oblasti kybernetické bezpečnosti se virus v Itálii šířil prostřednictvím falešných textovek varujících před výbuchem sopky, což jen dokazuje, že škodlivé SMS mohou mít mnoho různých podob a každá konkrétní kampaň se stát od státu liší.

Zdroj náhledové fotografie: katemangostar / Freepik, zdroj: f-secure

Total
0
Shares