NASA

Nový snímek Marsu šokoval svět: Podívejte se na gigantické ucho naslouchající zvukům vesmíru

 • Družice vyfotila na planetě obří ucho 
 • Má velikost menší vesnice

Sonda obíhající Mars pořídila fotografii, která nutí k zamyšlení. Z povrchu rudé planety jako by směrem do vesmíru tiše naslouchalo obrovské ucho. Jeho průměr odpovídá menší vesnici.


Nepřehlédněte: Češi, pozor! Na Android útočí „bezbožný“ malware, který uzamkne obrazovku telefonu a požaduje výkupné


Kráter neobvyklého tvaru

Vypadá to, že se fascinující útvar skládá z laloku a zvukovodu, ale bohužel už nemá špičatý vršek, jaký měly uši pana Spocka ve Star Treku. Ale dost vtípků. Ve skutečnosti se díváme na kráter, který má průměr 1,8 kilometru a nachází se v oblasti Acidalia Planitia, kde ho nasnímala sonda Mars Reconnaissance Orbiter, která z oběžné dráhy pořizuje snímky povrchu rudé planety.

Předpokládá se, že kráter neobvyklého tvaru vznikl v raném období sluneční soustavy asi před čtyřmi miliardami let v důsledku bombardování Marsu velkými vesmírnými tělesy. Americká sonda, která obíhá a studuje rudou planetu od roku 2006, spoléhá na zobrazovací technologii HiRise.

V roce 2018 satelit vyfotografoval něco, co připomínalo oblíbeného arkádového Pac-Mana v režimu plného žvýkání. Nejedná se tedy o první pozorování zajímavého útvaru.

Mars Reconnaissance Orbiter (MRO)
Zdroj: NASA

 Jev, který dělá z běžných věcí neobyčejné!

Za to, že místo kráteru někteří lidé vidí ucho, může podle NASA jev zvaný pareidolie. Při něm dochází k dotváření vnímaných neurčitých nebo nezřetelných podnětů ve smysluplné obrazy za pomoci fantazie. Každý z vás to jistě zná, stačí si lehnout do trávy a pozorovat mraky, ve kterých se najednou začnou objevovat tváře, zvířata a různé jiné objekty.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Sun

Total
0
Shares
5 komentářů
 1. Možná budu vypadat naivní, ale myslím si, že už je jasno. Postupné dávkování informací o Marsu znamená, že už zřejmě odborníci mají jasno, jen nás musí postupně na přijmutí informace, že lidstvo pochází z Marsu.

  1. Lidstvo určitě ne, život možná. I když je to velmi nepravděpodobné!

 2. “Šokovaný svět” zírá s údivem na titulek a obdivuje kreativitu jeho tvůrce. Podobných útvarů existuje celá řada. Jde o dopad dvou těles. Menší z nich dopadlo dříve, vyvrhlo hmotu, která se následně usadila na okrajích kráteru a vytvořila charakteristický kráterový val. Následoval dopad většího tělesa o kousek vedle a tím byla narušena část původního kráterového valu…

  1. Zdravím,
   nejsem žádný odborník a nikdy jsem se o toto téma nazajímal, ale vaše vysvětlení vystihuje přesně mou myšlenku. Divím se, že tato možnost nebyla uvedena v článku.

 3. Paroubek říkal, že by se spojil i s Marťanama. Já taky. Problém je ovšem v tom, že se státy nedohodnou v základních geopolitických problémech. A i když obrázky a různá pojednání jsou zajímavé a nádherné, vše ostatní je zbožným přáním.

Comments are closed.