Robot, Optimus, Tesla

Nový Petr Čech? Umělá inteligence řídí robota, který se vrhá do střel stejně jako slavný fotbalový brankář

  • Vědci sestrojili šikovného fotbalového brankáře
  • Je to robot, který zablokuje skoro každou střelu

Snem každého fotbalového trenéra je mít dokonalého brankáře, který chytí jakoukoli střelu. V budoucnu by jim přání mohl vyplnit robotický hráč řízený výkonnou umělou inteligencí. Ve Spojených státech ho již testují.


Nepřehlédněte: Příběh jako z hororu: Apple Watch zachránily život ženě, kterou manžel pohřbil zaživa


Když ho miluješ, není co řešit. Výzkumníci z laboratoře hybridní robotiky na Kalifornské univerzitě v Berkeley zkonstruovali fotbalového brankáře s umělou inteligencí, který dokáže skákat do střel tak elegantně, jako kdysi Petr Čech.

Robotický brankář se vrhne do každé střely

Robot, který nevypadá tak, jak byste čekali, prokazuje své umění v sérii „přímých kopů“. V rámci testu se mu podařilo nečekaně vytáhnout z rukávu silný blokační průměr – dokázal chytit 87,5 procenta vystřelených střel, což je lepší číslo, než dosahují nejlepší profesionální brankáři v anglické Premiere League.

Vědci, kteří za strojem stojí, uvádí, že sestrojit fotbalového brankáře, který nevypadá jako člověk, ale jako pes či spíše známý gepard od Boston Dynamics, je velmi náročné, protože kombinuje vysoce dynamickou lokomoci s přesnou manipulací s nepředmětným objektem (míčem).

„Robot musí reagovat na letící míč a zachytit jej pomocí dynamických lokomočních manévrů ve velmi krátkém čase, obvykle kratším než jedna sekunda,“ píší.

Ačkoli již existují ligy robotického fotbalu, obvykle v nich hrají pouze androidi, kteří mohou hrát proti jiným robotům, nikoli proti lidským hráčům. Mini Cheetah (gepard) však ukazuje, že roboti mohou být zdatnými brankáři i proti lidským soupeřům.

Nahradí někdy lidského brankáře?

Vzhledem k tomu, že Tomáši Vaclíkovi už je 33 let, může být jen otázkou času, kdy se o robotickém brankáři začne uvažovat i v české fotbalové reprezentaci. Stroj by nás mohl dotáhnout ke skvělý výsledkům, tedy za předpokladu, že ho někdo během hry neodpojí od elektrické sítě.

Zdroj náhledové fotografie: TheDigitalArtist / Pixabay, zdroj: Daily Star

Total
0
Shares