Auto, volvo, alkohol

Nový elektromobil Volvo pozná, jestli jste opilí a zabrání vám v jízdě z hospody domů

  • Nové Volvo je nejbezpečnější auto světa
  • Senzorová výbava EX90 je prvotřídní
  • Vůz pozná, zda je řidič opilý

Volvo představilo elektromobil s modelovým označením EX90. Bez přehánění se jedná o výkladní skříň moderních technologií, ale vůz zaujme i mimořádně propracovanou aktivní bezpečností, dojezdem až 600 kilometrů či výkonným elektropohonem.


Nepřehlédněte: Lockdowny v Číně odhalily Achillovu patu Applu. Prst na tepu výroby iPhonů drží někdo mnohem mocnější


Z hospody domů neodjedete

SUV EX90 slibuje, že je vážně vyspělým elektromobilem, což dokládá i zabudovaná baterie se štědrou kapacitou 111 kWh. Energii na cesty lze navíc doplnit velice rychle – z 10 na 80 procent za méně než půl hodiny, tvrdí Volvo. Neméně zajímavá je také integrace laserového radaru, takzvaného lidaru. Lidar je dálkovým senzorickým systémem, díky kterému vůz v ideálním prostředí uvidí až 250 metrů před sebe, a to i v naprosté tmě. Automobilka slibuje, že nepřehlédne vůbec nic, ani velmi malé předměty.

Sedmimístné vozidlo je plné chytrých senzorů a kamer, které díky sledování očí řidiče zjistí, zda se dostatečně věnuje řízení. Pokud zaznamenají, že se napil alkoholu, je pod vlivem návykových látek nebo jen hodně unavený, na vestavěném dotykovém displeji se rozbliká varování. Pokud řidič na výstrahu nereaguje, automobil sám zastaví. Samozřejmostí je upozornění, pokud uvnitř vozu zapomenete dítě nebo třeba psa.

O energickou jízdu se starají dva elektromotory s permanentními magnety a kombinovaným výkonem přes 500 koní. Z nuly na 100 km/h zvládne vůz akcelerovat za 4,9 sekundy.

Volvo EX90 je superpočítač na čtyřech kolech

Kromě toho, že elektromobil nedopustí, abyste kvůli hlouposti přišli o řidičský průkaz, nabízí také užitečnou možnost využít baterii jako zdroj externí energie například pro dům při výpadku proudu nebo pro nabíjení elektrokola.

Volvo označuje své nové SUV EX90 za vysoce pokročilý počítač na kolech s neuvěřitelným výpočetním výkonem. K prvním zákazníkům do Česka se automobil dostane v roce 2024. Cena za nejvyšší provedení s maximální výbavou se odhaduje na 2,8 milionu korun.

Zdroj náhledové fotografie: Pexels / Pixabay, zdroj: Daily Star

Total
0
Shares