iPhone

Lockdowny v Číně odhalily Achillovu patu Applu. Prst na tepu výroby iPhonů drží někdo mnohem mocnější

  • iPhonů bude letos na Vánoce nedostatek
  • Výrobu komplikuje situace v Číně

Apple byl kvůli covidovým lockdownům v Číně donucený omezit výrobu. Týká se to především problémů v provincii Čeng-čou, kde byly do karantény uvaleny celé oblasti, včetně velké fabriky společnosti Foxconn, která vyrábí právě iPhony. „Očekáváme snížené dodávky modelů iPhone 14 Pro a Pro Max. Zákazníci si na své objednané smartphony budou muset počkat o něco déle,“ přiznali zástupci Applu na svém webu.


Nepřehlédněte: Nový iPhone 14 pod stromeček? To těžko! Kdo neobjednal, Vánoce může pomalu odpískat


Čína zamkla kvůli covidu tisíce dělníků v továrně

Snížení výroby v Číně vedlo Foxconn, který továrnu v Čeng-čou provozuje, k oznámení, že výrazně navýší počet zaměstnanců ve svých závodech v Indii. Tento krok však bezprostřední problém nevyřeší. Ačkoli Apple a jeho dodavatelé již několik let pracují na snížení závislosti na Číně jako na výrobním centru, pokrok je bolestně pomalý, zejména v případě iPhonu.

Nová vlna nemoci covid-19 znovu připomněla rizika, která plynou z toho, že společnost spoléhá na většinu výrobních linek v Číně. I když se produkce rozšiřuje do dalších zemí (např. Indie či Brazílie), podle posledních odhadů 95 % z celkových dodávek iPhonů stále pochází z Číny a přibližně 80 % všech iPhonů se vyrábí v jediném závodě v Čeng-čou, známém jako iPhone City.

Bude v budoucnu iPhonů dostatek?

Výskyt viru v tomto závodě výrazně ovlivnil výrobu nejpopulárnějšího telefonu na světě. Někteří pracovníci z továrny odešli domů, ať už ze strachu z nákazy, nedostatku jídla nebo kvůli chaotickým podmínkám. Společnost Foxconn reagovala tím, že těm, kdo zůstali, nabídla vysoké finanční bonusy, ale protože se infekce dále šířila, byla následně v závodě vyhlášena výluka, v jejímž důsledku byl provoz výrazně omezen.

Východiskem z budoucích krizí může být výrazné navýšení kapacit v jiných zemích. Například v Indii se Foxconn během příštích dvou let chystá zvýšit počet zaměstnanců ze současných 17 tisíc na 70 tisíc. To představuje přibližně třetinu pracovní síly hlavního závodu v Čeng-čou. Vytvoření takové kapacity by mohlo výrazně zvýšit odolnost Applu vůči budoucím problémům v Číně, ať budou jakéhokoli charakteru.

Zdroj náhledové fotografie: Daniela Araya / Unsplash, zdroj: 9to5mac

Total
0
Shares