Galaxie Cartwheel

Nově objevená vesmírná megastruktura zpochybňuje teorie o vesmíru. Nemá existovat, říká NASA

  • Objevili další vesmírnou megastrukturu
  • Experti vůbec netuší, co si o ní mají myslet

Vědci objevili ve vesmíru gigantický objekt ve tvaru prstence. Podle jednoho z hlavních principů astronomie, tzv. kosmologického principu, by tak velké struktury ale vůbec neměly existovat, protože veškerá hmota je ve vesmíru rozložena rovnoměrně.


Nepřehlédněte: Obří oblouk je nejzáhadnější vesmírná megastruktura. Podle vědců je mimo lidské chápaní času a prostoru


Obří prstenec

Takzvaný Velký prstenec má průměr asi 1,3 miliardy světelných let, což z něj činí jednu z největších struktur, které kdy byly pozorovány. Jeho velikost však podle odborníků odporuje tzv. kosmologickému principu. 

Podle něj je ve velkých měřítkách vesmír homogenní a vypadá ve všech směrech stejně. Přestože hvězdy, planety a galaxie jsou z našeho pohledu obrovské shluky hmoty, v kontextu velikosti vesmíru jsou zanedbatelné a podle kosmologického principu by se mnohem větší shluky hmoty neměly tvořit.

„Podle současných kosmologických teorií jsme si mysleli, že struktury v takovém měřítku nemohou existovat,“ řekla Alexia Lopezová, doktorandka z University of Central Lancashire.

Přesto není Velký prstenec jedinou gigantickou strukturou, která vědcům zamotala hlavu. Mezi další patří takzvaný Obří oblouk. I ten podle vědců zpochybňuje některé ze základních předpokladů o tom, jak vznikl a funguje vesmír.

Velký prstenec, NASA
Zdroj: University of Central Lancashire

Megastruktura, která nemá existovat

Záhadné uspořádání se skládá z galaxií, kup galaxií a velkého množství plynu a prachu. Nachází se ve vzdálenosti 9,2 miliardy světelných let od Země a rozkládá se zhruba na 15 % pozorovatelného vesmíru.

Podle Dr. Roberta Masseyho, zástupce ředitele Královské astronomické společnosti, přibývá důkazů pro přehodnocení toho, co bylo dosud ústředním pilířem astronomie.

„Jedná se o sedmou velkou strukturu objevenou ve vesmíru, která je v rozporu s představou, podle níž je hmota v největších měřítkách víceméně rovnoměrně rozložena v celém prostoru. Pokud jsou tyto gigantické struktury skutečné, pak je to rozhodně podnět k zamyšlení,“ uzavřel.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Guardian, Express

Total
0
Shares