Wolf 1069 b, NASA

Nová Země na dohled! Může objevená exoplaneta K2-415b hostit život?

  • Vědci objevili novou exoplanetu
  • Vzdálený svět má téměř stejnou velikost jako Země

Mezinárodní tým výzkumníků učinil další objev. Identifikoval exoplanetu – planetu mimo Sluneční soustavu – s označením K2-415b, která se nachází pouhých 72 světelných let od Země. Upozornil na to server The Space.


Nepřehlédněte: Samsung totálně pohnojil nejočekávanější aktualizaci roku. Lidé hlásí, že si na mobilu nemohou ani změnit tapetu


Exoplaneta podobná Zemi

Exoplaneta K2-415b obíhá kolem červeného trpaslíka K2-415. Vědci ji identifikovali v datech dnes již neexistujícího kosmického dalekohledu Kepler a sondy Transiting Exoplanet Survey Satellite. Ačkoli K2-415b není nejbližší známou exoplanetou, pro astronomy je mimořádně zajímavá ke studiu.

„Ve skutečnosti existují pouze čtyři hvězdy chladnější než K2-415, o kterých se ví, že hostí alespoň jednu exoplanetu, včetně slavné TRAPPIST-1, kolem které obíhá rovnou sedm exoplanet,“ řekl Teruyuki Hirano z Graduate University for Advanced Studies v Japonsku.

„Jednou z motivací pro zkoumání planet kolem takových nízkohmotných hvězd je pochopit a objasnit, zda se tyto planety formují a vyvíjejí stejně jako planety kolem hvězd slunečního typu.“

planeta, NASA
Zdroj: 4144132 / Pixabay

O K2-415b toho zatím moc nevíme

Hvězdy slunečního typu jsou hvězdy podobné našemu Slunci. Naproti tomu červení trpaslíci (známí také jako trpaslíci kategorie M) jsou mnohem chladnější a mnohem menší. Předpokládá se, že hvězda K2-415 má povrchovou teplotu asi 2 900 stupňů Celsia, zatímco Slunce 5 480 stupňů Celsia, průměr je 0,2 slunečního poloměru a hmotnost jen 0,16násobek hmotnosti Slunce. Exoplaneta k dokončení jednoho svého oběhu potřebuje jen čtyři pozemské dny.

„V konečném důsledku platí, že čím více exoplanet objevíme – a čím více se dozvíme o jejich hvězdných systémech – tím větší je šance, že najdeme další potenciálně obyvatelné exoplanety,“ píší vědci.

Hirano věří, že v budoucnu určí hmotnost a vnitřní strukturu K2-415b. Podle předběžných odhadů je exoplaneta asi třikrát hmotnější než Země, přestože má poloměr jen 1,015krát větší než naše planeta. 

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares