Nová studie tvrdí, že hraní videoher má neočekávaný vliv na IQ dětí

  • Zakazujete svému dítěti hrát hry? Možná děláte chybu!
  • Hraní videohe prý totiž u dětí zvyšuje IQ, tvrdí výzkum

Článků o tom, jaký mají videohry vliv na děti, které kvůli nim neustále koukají do počítačů a telefonů, je spousta. Někteří odborníci si myslí, že hry u dětí poškozují mozek. Existuje však i mnoho studií, které tvrdí, že videohry mohou působit pozitivně na inteligenci dětí, učit je a dodat jim vlastnosti, které se v budoucím životě hodí.


Nepřehlédněte: Na WhatsApp už brzy zamíří další skvělá funkce. Bude se vám líbit


Výzkum videoher dokazuje prospěšnost hraní her

Jeden z výzkumů, který dokazuje prospěšnost hraní her, vznikl nově ve Spojených státech amerických. Ale jak sami vědci uvádějí, jeho výsledky se dají aplikovat na děti z celého světa. Projektu se zúčastnilo téměř 10 000 dětí ve věku 9 až 10 let.

Vědci se zaměřili na to, kolik hodin denně tráví online aktivitami. Po dvou letech vyšlo najevo, že děti v průměru každý den koukaly 2,5 hodiny na televizi nebo online videa, hodinu hrály videohry a půl hodiny trávily na sociálních sítích.

U těch, kteří hráli nad průměr (tedy více než hodinu denně), pak zaznamenali nárůst IQ o 2,5 bodu nad průměrný nárůst. Děti byly testovány v úkolech, které zahrnovaly čtení s porozuměním, vizuálně-prostorové myšlení a úlohy zaměřené na paměť, flexibilní myšlení a sebekontrolu. Studie prý zohlednila citlivě proměnné včetně rozdílů v genetice a socioekonomickém zázemí dítěte. Veškeré informace o projektu najdete zde.

Hrají vaše děti videohry?

Je důležité poznamenat, že i když se studie zabývala pouze dětmi v USA a nerozlišovala mezi typy videoher (mobilní a počítačové / konzolové hry), přinesla cenný náhled na souvislost mezi hraním a IQ. Projekt navíc znovu podpořil myšlenku, že inteligence není pevná konstanta, se kterou se rodíme.

„Naše výsledky podporují tvrzení, že čas strávený u obrazovky obecně nenarušuje kognitivní schopnosti dětí a že hraní videoher může skutečně pomoci zvýšit inteligenci,” řekl neurolog Torkel Klingberg.

Jak američtí vědci sami poznamenávají, nejde o první studii, která naznačuje, že existuje souvislost mezi časem, který děti tráví hraním her, a rozvojem jejich inteligence.

Zdroj náhledové fotografie: ExplorerBob  / Pixabay

Total
0
Shares