Včela, včely

Neuvěřitelné video zachycuje dvě včely, jak společně otevírají láhev s limonádou

  • Inteligence včel vás ohromí. Nevěříte?
  • Věděli jste, že dokážou odšroubovat víčko od limonády?

Význam včel nespočívá jen v tom, že produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky, tito mazaní tvorové toho umí mnohem víc. Včely dokážou spočítat jednoduché matematické úlohy – umí sčítat, odčítat a chápou i koncept nuly. A to není vše! Dokonce rozpoznají i lidské obličeje a umí používat lidmi vytvořené nástroje, když to zrovna potřebují.


Nepřehlédněte: Je v českém zájmu odpojit Temelín? Expert popisuje výhody a nevýhody jaderné energie


Včely spolupracují na otevření láhve s limonádou

Video z roku 2021, původně zveřejněné na Twitteru, ukazuje dvojici včel, jak odšroubují oranžové víčko od Fanty, aby se dostaly k sladké tekutině uvnitř. V dnešní době digitálních triků musíme počítat s tím, že by mohlo jít jen o chytré CGI (počítačem generované efekty). Nebo včely skutečně spolupracovaly, ale jen převrátily již volně posazené víčko na hrdlu láhve?

Ať tak či onak, je zábavné přemýšlet o tom, zda včely mají skutečně dostatek rozumu na to, aby takovou loupež limonády provedly. Zručnost, s jakou odšroubují víčko z láhve s limonádou, mnohé na internetu zmátla, přičemž někteří se divili, jak je možné, že taková inteligence existuje ve zjevně velmi malém mozku.

Přestože mají včely hlavu o velikosti travního semínka, tedy zhruba 0,0002 procenta velikosti lidského mozku, ukázaly se v nedávném výzkumu jako překvapivě inteligentní. Nejenže se dokážou učit a používat nástroje, ale umí také počítat do nuly a provádět základní matematické rovnice.

Inteligence čmeláků ohromila vědce. Naučili se „hrát minigolf“

Otázkou nicméně je, jestli má malá kalkulačka velikosti semínka opravdu tolik výpočetního výkonu, aby to stačilo na pochopení situace a odšroubování víčka. Pokud to někdo někdy nenatočí znovu, vědět to s jistotou nebudeme.

Ve studii z roku 2017 byli čmeláci trénováni, aby za odměnu dokutáleli míček do branky. Experiment dokázal, že se s úkolem vypořádali s velkou lehkostí, navíc se učili jeden od druhého a své strategie vylepšovali.

Zdroj: leandro fregoni / Unsplash, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares