Orion, NASA

Neuvěřitelné video NASA ukazuje hořící kosmickou loď Orion. Atmosférou se řítila rychlostí 11 kilometrů za sekundu

  • Vědci zveřejnili dechberoucí video
  • Ukazuje návrat vesmírné lodi Orion 

NASA právě zveřejnila ohromující záběry kosmické lodi Orion, jak se noří do zemské atmosféry rychlostí 11 kilometrů za sekundu. To je více než 32násobek rychlosti zvuku, uvádí server Science Alert.


Nepřehlédněte: Hypersonický letoun Stargazer představuje budoucnost. Má být devětkrát rychlejší než zvuk


Loď NASA Orion vytvořila nový rekord

Úchvatné video bylo pořízeno během loňské nepilotované testovací mise Artemis I, jejímž cílem bylo plně ozkoušet vše, od rakety a modulu přes fungování řídicího střediska na Zemi po dopady na budoucí posádku.

Minutový klip z návratu kosmické lodi do atmosféry nahrál na sociální síť X (dříve Twitter) účet NASA Orion Spacecraft s odkazem na celou 25minutovou verzi. Krátký klip se od té doby stal virálním ze zřejmého důvodu – vypadá skvěle!

Mise Artemis 1 bez posádky zamířila k Měsíci loni v listopadu. Jednalo se o první test masivního systému NASA pro vynášení kosmických lodí, který jednoho dne snad dopraví lidi zpět na Měsíc a posléze i na Mars. Byla to také příležitost vyzkoušet kosmickou loď Orion – částečně znovu použitelný modul, který byl navržen tak, aby mohl být obsazen až čtyřmi astronauty.

V rámci mise Artemis 1 byl Orion vyslán do vesmíru bez lidské posádky na 25 dní, z toho šest dní strávil na oběžné dráze Měsíce, a poté zamířil zpět k Zemi – přičemž šestnáct kamer vše dokumentovalo.

„Při svém návratu modul zamířil přímo do zemské atmosféry, vzplanul a vytvořil za sebou plazmovou stopu, když ‚skákal‘ jako kámen po jezeře,“ píše server Science Alert. Jak vysvětlil letecký inženýr z Texaské univerzity v San Antoniu Chris Combs, na videu je vidět vzplanutí, které je způsobeno hořícími kousky pásky a odpalováním řídicích trysek. „Ty kousky nejsou ablativní tepelný štít. Podle mě je to nízkoemisní páska, kterou byl Orion omotán.“ Dodal také, že cvakavé a dunivé zvuky vydávají ventily pro odpálení řídicích trysek.

Jako ze sci-fi filmu Interstellar

Modul Orion se na své oběžné dráze kolem Měsíce dostal do bodu vzdáleného 434 523 kilometrů od Země. Jde o rekord, protože žádná jiná kosmická loď postavená pro budoucí lidskou posádku se od nás zatím nedostala tak daleko. Plavidlo se navíc v jeden okamžik nacházelo 64 374 kilometrů za odvrácenou stranou Měsíce

Připomeňme, že americký program výzkumu Měsíce se skládá ze tří etap. První (Artemis I) byl nepilotovaný let lodi Orion kolem Měsíce a zpět na Zemi. Další mise Artemis II poletí s posádkou a po obletu Měsíce se vrátí k Zemi, ale tím plány ambiciózního programu nekončí.

NASA doufá, že nakonec (v rámci mise Artemis III v roce 2025) zřídí vesmírnou stanici na oběžné dráze Měsíce a poté na planetě i stálou základnu, která bude sloužit k vysílání astronautů do vzdáleného vesmíru.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: NASA, Science Alert

Total
0
Shares