Netflix

Netflix rozdává před Vánoci vylepšení pro všechny. Nic navíc platit nemusíte

  • Netflix přidává zajímavé vylepšení pro všechny platící uživatele
  • Dynamicky optimalizované HDR zlepší kvalitu obrazu a sníží latenci

Streamovací platforma Netflix zpřístupnila uživatelům všech tarifů jednu speciální funkci, která zpříjemňuje divácký zážitek a vylepšuje samotné sledování pořadů. Jde o tzv. dynamicky optimalizované HDR (DO HDR), které internetová televize oznámila oficiálně na konci listopadu prostřednictvím svého blogu.


Nepřehlédněte: Překvapivý krok: Netflix navýší ceny tarifů bez reklam. Postihne zdražení i Česko?


Netflix vylepšuje

Dynamicky optimalizované kódování vlastně pomáhá dosáhnout optimalizovaných kompromisů mezi datovým tokem a kvalitou v závislosti na složitosti obsahu. Netflix přiznal, že během pandemie Covidu mohl vyvinout speciální kodek HDR-VMAF, který dokázal zkombinovat plynulost s kvalitou obrazu.

Dalším krokem v tomto oboru je dynamicky optimalizované HDR. V praxi to pro vás znamená, že obraz všech pořadů na platformě s podporou HDR by měl být o poznání kvalitnější, ale také notně plynulejší. Bez zajímavosti není ani to, že na vývoji technologie pracoval český expert na video Lukáš Krasula, který pracuje v ústředí Netflixu.

Netflix
Zdroj: Thibault Penin / Unsplash

Co umí DO HDR?

K dalším výhodám patří vyšší kvalita videa pro relace s omezenou šířkou pásma i bez ní, nižší počáteční datový tok, vyšší kvalita, nižší zpoždění přehrávání, menší kolísání kvality doručeného videa a nižší spotřeba internetových dat, zejména v mobilních telefonech a tabletech.

Funkce byla zpřístupněna zkraje prosince všem uživatelům. Platí to tedy jak pro uživatele nižšího tarifu Basic, tak pro předplatitele Standard či Premium. S tím se pojí i fakt, že zlepšení bude aplikováno bez ohledu na rozlišení – nižší tarify podporují pouze Full HD, Premium dokonce 4K.

Zdroj náhledové fotografie: freestocks / Unsplash, zdroj: Netflix Blog

Total
0
Shares