medúza, nesmrtelnost

Nesmrtelnost existuje. Vědci zkoumají tvora, který nám pomůže objevit elixír mládí

  • Lék na nesmrtelnost se skrývá v moři
  • Existuje totiž živočich, který nikdy neumírá

Přání ošidit smrt a žít navěky je téměř odvěké. Zatím je to však hudba budoucnosti, žádný elixír mládí bohužel neexistuje. Jednou ale možná smrt skutečně oklameme – jak se totiž zjistilo, nesmrtelní podnikají tichou invazi!


Nepřehlédněte: Saturn ztrácí své ikonické prstence. Zmizet by mohly už do 100 milionů let


Nesmrtelnost na dosah ruky?

Každý život je vymezen zrodem a smrtí. Zatímco zrození člověka bývá obvykle oslavováno, smrt je okamžikem, kterého se většina z nás bojí. Vědci zabývající se nesmrtelností nedávno zjistili, že vážně existuje, ale abyste si ji mohli užívat v praxi, museli byste být medúzou.

Studie vysvětluje, že medúza Turritopsis dohrnii je jediným druhem na světě, který je schopen opakovaně omládnout a stát se biologicky nesmrtelným. Vědci věří, že její DNA by mohla být odpovědí na tajemství věčného života. Během zkoumání zjistili, že se umí ze stadia plné dospělosti vrátit zpět do fáze nedospělého polypa nebo cysty, z níž vyroste. A tento návrat do dětství může opakovat donekonečna.

I když se to značně liší od představy věčného života v upírských příbězích, jde, přísně vzato, o biologickou nesmrtelnost. Můžete tomu také říkat obrácení životního cyklu. I když si klasičtí mořští biologové myslí, že to není možné, najdou se vědci, kteří věří, že by se geny medúzy mohly dát využít i pro lidstvo.

Věčný život

Ze studie publikované v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences vyplývá, že vzali Turritopsis Dohrnii a porovnali ji s jinou (takřka identickou) medúzou.

Sekvenovali jejich genomy a údajně se jim podařilo izolovat právě tu část DNA, kterou medúza používá k tomu, aby začala mládnout.

Zatím není nic jisté, ale možná se jednoho dne díky výzkumu těchto úžasných organismů dočkáme toho, že lidé získají nesmrtelnost. Chtěli byste žít věčně?

Zdroj náhledové fotografie: EddieKphoto / Pixabay, zdroj: Vice, Conversation

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Jak kdysi někdo řekl: “Lidé většinou ani nevědí, co dělat v neděli odpoledne a chtěli by žít věčně?”

    Vůbec si neumím představit, jak by planeta vypadala, kdyby se lidé jenom rodili, ale neumírali.

    A co teprve kdyby se k moci dostal nějaký další Stalin, Putin, nebo Kim a byl tady opravdu věčně. Hrůza pomyslet.

  2. Upřímně řekněme si kdo bude žít věčně pouze ti co na to asi budou mít. A navíc co z toho bejt tady na věky věků?

    Radši bych bral stroj času než nesmrtelnost

Comments are closed.