Kvasar, černá díra

Nejzářivější objekt vesmíru vystřeluje rentgenový paprsek 60 000krát žhavější než Slunce. Přesto ho okem neuvidíte

  • Vědci zkoumají velmi starý kvasar
  • Je 100 000 miliardkrát jasnější než Slunce

Astronomové nahlédli hluboko do nitra hladové černé díry a objevili proud rentgenového záření, který je 60 000krát žhavější než povrch Slunce.


Nepřehlédněte: Vědci hlásí zásadní průlom: Revoluční baterie vydrží v telefonech fungovat až 9 let


Vesmír je plný překvapení

Kvasary jsou černé díry, z nichž ze dvou stran vyzařují proudy elektromagnetického záření, které se živí plyny v centrech galaxií. Kvasar zobrazený týmem v rentgenovém záření je známý jako SMSS J114447.77-430859.3 (J1144) a je nejsvítivějším příkladem takového objektu pozorovaným za posledních 9 miliard let kosmické historie, píše server The Space.

Kvasar, který se nachází v srdci galaxie vzdálené od Země asi 9,6 miliardy světelných let a je vidět na obloze mezi souhvězdími Kentaura a Hydry, je asi 100 000 miliardkrát jasnější než Slunce.

Černá díra
Zdroj: NASA

Kvasar, který má nekonečný hlad

Podle vědců kvasary září tak jasně, že často zastíní světlo všech hvězd v galaxiích, ve kterých se nacházejí. Jsou to extrémně zářivá aktivní galaktická jádra, která na nás svítí z velmi vzdáleného vesmíru. Jejich výkony jsou naprosto udivující.

Vědci předpokládají, že kvasary se v raném vesmíru vyskytují zejména proto, že galaxie krátce po velkém třesku byly bohatší na plyn a prach.

To znamená, že měly dostatek paliva, aby jejich centrální černé díry mohly generovat jasné záření v téměř celém elektromagnetickém spektru, včetně nízkoenergetického rádiového, infračerveného, viditelného a ultrafialového záření a vysokoenergetického rentgenového záření.

Astronomové změřili změřit teplotu rentgenového záření přicházejícího z J1144 a zjistili, že se pohybuje kolem 350 milionů stupňů Celsia – to je 60 000krát vyšší teplota, než je teplota na povrchu Slunce.

Tým byl také schopen určit hmotnost kvasaru a zjistil, že je přibližně 10 miliardkrát těžší než Slunce. A nejen to, J1144 se živí tak rychle, že roste rychlostí 100 Sluncí za rok.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: The Space

Total
0
Shares