Hubbleův teleskop

Nejvýkonnější počítače selhaly. Neviditelnou galaxii v dalekém vesmíru našel člověk, hlásí ESA

  • Hubbleův teleskop vyfotil snímek vesmíru
  • Fotka skrývala velké překvapení

Počítače vědcům výrazně pomáhají při hledání a klasifikaci vzdálených vesmírných objektů na snímcích z nejdražších a nejvýkonnějších teleskopů. Některé galaxie jsou však tak důmyslné skryty, že k jejich nalezení je zapotřebí „obyčejného“ lidského oka. Přesně to je případ trpasličí galaxie Donatiello II, kterou objevil jeden italský amatérský astronom.


Nepřehlédněte: Pomůže lidstvu sysel? Astronauti NASA by díky němu mohli hibernovat během misí v hlubokém vesmíru


Evropská kosmická agentura (ESA) minulý pátek zveřejnila snímek z Hubbleova vesmírného dalekohledu, který vypadá jako typická fotografie vesmíru. Jsou na ní vidět hvězdy a galaxie, včetně několika krásných spirál. Vědci ESA všechny své příznivce vyzvali, aby na snímku spatřili nově objevenou galaxii Donatiello II. A většina z nich to nedokázala.

Galaxii Donatiello II objevil amatérské astronom

„Pokud nedokážete rozeznat shluk slabých hvězd, který je na tomto snímku jedinou viditelnou částí galaxie Donatiello II, pak jste v dobré společnosti,“ uvedla ESA, která provozuje Hubbleův teleskop společně s NASA. Ano, ten rozmazaný chuchvalec uprostřed fotografie je nepolapitelná galaxie. Napadlo by vás to?

Donatiello, NASA, ESA
Zdroj: ESA

Technika selhala

Algoritmus určený k vyhledávání vzdálených galaxií tuto překvapivě přehlédl. Naštěstí neunikla bystrému oku astronoma Giuseppe Donatiella, který ji objevil při prohledávání dat z přístroje pro sledování temné hmoty, jenž je součástí čtyřmetrového teleskopu Víctora M. Blanca v Chile.

Nový Hubbleův snímek pomohl objevit zcela novou galaxii, která je shodou okolností také satelitem mnohem známějšího vesmírného objektu Sculptor (NGC 253), tedy jasné spirální galaxie viditelné i malými dalekohledy. ESA popisuje objevení Donatiella II jako „velmi pracné“.

Zdroj náhledové fotografie: Andrew-Art / Pixabay, zdroj: CNET

Total
0
Shares