FRB, signál

Nejsme ve vesmíru sami? Tajemný objekt vysílá signál, který vědce naprosto zmátl

  • Vědci narazili na záhadný vesmírný objekt
  • Vysílá velmi neobvyklé signály

Záhadný, opakující se signál z vesmíru se podařilo zachytit americkým astronomům z agentury NASA. Jeho původ je pro ně však záhadou.


Nepřehlédněte: 100 tajných kódů Netflix: Jak najít a sledovat ty nejlepší skryté filmy o letošním Silvestru?


Vědci zachytili vzkaz z vesmíru!

Hned 35 nových tzv. opakujících se rychlých rádiových záblesků zachytili v poslední době astronomové. Pozorování by mohlo vysvětlit jednu z největších záhad, jakými se dlouhodobě zabývají.

Signál označený číslem 20220912A patří mezi tzv. rychlé rádiové pulzy (fast radio bursts, FRB). Ty pro astronomy nejsou žádnou novinkou, opakovaně se jim je podařilo zachytit již v předchozích letech. U tohoto signálu však zaznamenali 35 zvláštních pulzů.

Prvně ho objevila vědkyně Sofia Sheikhová ze SETI Institute, která ho pozorovala pomocí soustavy Allen Telescope Array v Kalifornii. Společně se svým týmem objevila celkem 35 záblesků s průměrnou dobou trvání 1,2 milisekundy.

„Tyto záhadné signály vykazují driftování frekvence směrem dolů, souvislost mezi šířkou pásma signálu a centrální frekvencí a změnu v trvání záblesků v čase,“ píše se v článku serveru New Scientist. Experti také našli něco, co nikdy předtím: během pozorování došlo k nápadnému poklesu středové frekvence signálů. Efekt výzkumníci popsali jako „smutný trombón“.

„Efekt smutného trombónu je efektem záblesku po záblesku – uvidíte ho, pokud si podrobně rozeberete jeden záblesk. Ale pak se zdá, že v těchto souborech záblesků klesá i frekvence,“ říká Wael Farah, který rovněž působí v SETI Institute a je součástí vědeckého týmu. „Je to jako efekt dlouhého smutného trombónu.“

Signál
Zdroj: ipicgr / Pixabay

Signál přichází z cizí galaxie

Není jasné, co by mohlo efekt způsobovat, zejména proto, že příčina FRB obecně zůstává kontroverzní. Jedním z hlavních vysvětlení je, že tyto záblesky pocházejí z magnetarů, což jsou rotující, silně zmagnetizované neutronové hvězdy – to by nakonec mohlo odpovídat signálům FRB 20220912A, ale žádný existující model nedokáže vysvětlit všechny dosud pozorované vlastnosti.

Rychlé rádiové záblesky pozorovali astronomové už několikrát, ale ty opakované jsou velmi vzácné. Jde o velmi krátké záblesky ve spektru rádiových vln, obvykle dlouhé jen několik milisekund.

Záblesky mají energii zhruba 500 milionů sluncí a pocházejí z různých galaxií. O původu zatím vědci jen spekulují, ukázalo se ale, že signály vycházejí z různých prostředí, nejen z těch s extrémní gravitací, jak se původně domnívali.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: New Scientist

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Fiala má dvojníka, vysílá nám signály, z cizí galaxie

Comments are closed.