Telefon, mobil

Nejnebezpečnější virus na světě ovládl telefony v Česku. Dokáže se skrýt, aby nakonec nemilosrdně zaútočil

  • Andreed nadále terorizuje české uživatele
  • V napadeném telefonu se skryje a není snadné ho odhalit

V uplynulých týdnech byl v Česku největší hrozbou pro chytré telefony s operačním systémem spyware Andreed. Bezpečnostní specialisté ho detekovali ve zhruba dvaceti procentech všech případů. Virus šíří agresivní reklamu prostřednictvím zavirovaných mobilních her, a to bez ohledu na věk uživatelů.


Nepřehlédněte: Počítač v roce 1973 předpověděl konec světa do roku 2040. Velká část prognózy se už splnila


Mobily s Androidem napadá nebezpečný virus

Adware je jako forma velmi nekompromisní a škodlivé reklamy často spojován s porušováním soukromí uživatelů. Ačkoli nemá tak závažné dopady na uživatelská data, jako například ransomware nebo bankovní trojské koně, zůstává kvůli své nenápadnosti dlouho skrytý v zařízení a není snadné ho odhalit.

Může sbírat například informace o chování uživatelů na internetu, aktivně zobrazovat podvodný obsah a odkazy nebo stahovat do zařízení další reklamu.

Na rozdíl od minulých měsíců v lednu klesly detekce trojského koně Hiddad, který se nejvíce šíří přes hry napodobující velmi populární hru Minecraft. Již několikátý měsíc po sobě se v českém prostředí také objevuje dropper Agent.KEQ.

Droppery jsou obecně typem škodlivého kódu, který útočníci využívají k šíření dalšího malwaru, a právě v případě platformy Android se objevují pravidelně a ve větším množství. Hlavní funkcí dropperu je další škodlivý kód v sobě skrýt jako v obálce a nepozorovaně ho „doručit“ do chytrých telefonů nebo tabletů.

Chytrý telefon Xiaomi
Zdroj: Đức Trịnh / Unsplash

Jak podvodníkům nenaletět?

Vzrůstající využívání chytrých mobilních telefonů k řadě každodenních činností, jak k těm spojeným s platbami a ověřováním identity, tak s volnočasovými aktivitami, nabízí útočníkům celou řadu příležitostí, jak zacílit na uživatelská data. Sám uživatel může míru rizika snížit například tím, že nebude stahovat hry a aplikace mimo oficiální obchod Google Play.

Zdroj náhledové fotografie: Đức Trịnh / Unsplash, zdroj: ESET

Total
0
Shares