Mars

Nejmohutnější zaznamenané zemětřesení na Marsu nezpůsobil pád meteoritu, zjistila NASA

  • Marsotřesení na rudé planetě?
  • Sonda InSight zachytila okolo 1500 událostí

Mars je chladný, nehostinný a zdánlivě se moc nemění. Pod jeho povrchem se toho však děje docela dost. Vědci na rudé planetě zaznamenali významné „marsotřesení“ o síle 4,7 stupně Richterovy škály. Dlouho se přeli, co jej způsobilo. Záhadě přišli na kloub až po několika měsících.


Nepřehlédněte: K Zemi letí kometa o velikosti města, které narostly po mohutné sopečné erupci „rohy“


Mars se ochlazuje

Podle mezinárodního týmu vedeného planetárním fyzikem Benjaminem Fernandem z Oxfordské univerzity ve Velké Británii bylo zemětřesení, které 4. května loňského roku zaznamenala sonda NASA InSight a jehož síla dosáhla 4,7 stupně, důsledkem kolosální tektonické aktivity v marsovské kůře.

Mars přitom na rozdíl od Země nemá deskovou tektoniku, kdy zemětřesení vzniká při posouvání tektonických desek. Příčinou většiny otřesů na rudé planetě je podle vědců dlouhodobé trvalé ochlazování planety, která se zformovala před 4,5 miliardami let. Jak se ochlazuje, tak se smršťuje a křehké vnější vrstvy praskají.

„Stále se domníváme, že Mars dnes nemá žádnou aktivní deskovou tektoniku, takže tato událost byla pravděpodobně způsobena uvolněním napětí uvnitř marsovské kůry,“ vysvětluje Fernando. „Tato napětí jsou výsledkem miliard let vývoje; včetně ochlazování a smršťování různých částí planety různou rychlostí.“

Mars
Zdroj: NASA

Sonda odhalila stovky marsotřesení na rudé planetě

Stacionární sonda InSight amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) na rudé planetě fungovala čtyři roky, než se loni v důsledku ztráty energie odmlčela.

Od přistání na planině Elysium Planitia na severní polokouli planety v listopadu 2018 zaznamenaly přístroje InSight okolo 1500 marsotřesení, včetně několika způsobených menšími dopady vesmírných těles.

Bohužel sonda již není v provozu, aby mohla pokračovat v dalším výzkumu Marsu, naštěstí materiál, který během své mise nashromáždila, vědcům stačí na několik příštích let zkoumání.

Zdroj náhledové fotografie: Aynur Zakirov / Pixabay, zdroj: Science Alert, Eurekalert

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Na planetě Mars,může být zemětřesení jako na planetě Země?

Comments are closed.