Miniaturní robot

Nejmenší robot na dálkové ovládání je velký jen půl milimetru. Může operovat v těle pacienta

  • Robot může chodit, otáčet se a skákat do výšky
  • Nna dálku se ovládá vysoce přesným laserem

Miniaturní robot na dálkové ovládání s rozměry do půl milimetru? To není žádné sci-fi, ale realita dnešních dní, oznámili vědci z Illinois ve Spojených státech.


Nepřehlédněte: Japonci testují gigantického VR robota. Mohl by hrát v akční sci-fi řežbě, místo toho ale opravuje železnice


Stroje budoucnosti

V lidské představivosti mají roboti odjakživa mnoho podob. Lidé si je nejčastěji představují jako stroj s lidskou podobou, který je vybaven umělou inteligencí, podobně jako Bishop ve slavném sci-fi hororu Vetřelci. Takové stroje nazýváme „humanoidními roboty“. Roboti jsou ale také zařízení, která lidskou podobu nepřipomínají, což je případ vědeckých miniaturních robotů.

Extrémně malí roboti mohou sloužit k různým účelům, od pomoci při chirurgických zákrocích až po opravy strojů v místech, kam se nic většího nevejde, píše ScienceAlert. Čím menší jsou, tím více scénářů, kde je použít, se pochopitelně nabízí. Právě to je případ malého robůtka, kterým se v uplynulých dnech pochlubili vědci ze Spojených států.

Podle expertů se při jeho návrhu nechali inspirovat skalním krabem. Robot je vyroben ze slitiny s tvarovou pamětí, který se změnami v elektrickém napětí ohýbá a smršťuje. Jde o kov, který si pamatuje tvar, který mu předtím vědci vnutili. Samotná chůze je v podstatě přepínání mezi dvěma různými tvary v závislosti na tom, zda je nebo není materiál zahříván.

Miniaturní roboti budou operovat

Laser, fungující jako dálkové ovládání, se používá k zahřívání konkrétních částí robota – jak se tyto části mění do jiného tvaru, pohánějí kraba dopředu. Není potřeba žádný zdroj energie. Úpravou frekvence laserového skenování pak lze upravit i rychlost pohybu robota.

Výzkumníci říkají, že tento způsob ovládání skýtá obrovský potenciál: může například přimět roboty, aby se otáčeli nebo skákali do výšky. Dokud je robot v přímé viditelnosti laseru, lze s ním snadno na dálku manipulovat.

Miniaturním robotům patří budoucnost. Lékaři počítají s tím, že v biomedicíně budou sloužit jako chirurgičtí asistenti k čištění ucpaných tepen, zastavení vnitřního krvácení nebo odstranění rakovinných nádorů, to vše v minimálně invazivních postupech.

Zdroj náhledové fotografie: Geralt / Pixabay

Total
0
Shares