Japonci testují gigantického VR robota. Mohl by hrát v akční sci-fi řežbě, místo toho ale opravuje železnice

  • V Japonsku zaměstnanci nemusí lézt po stožárech
  • Obří robot ovládaný ve virtuální realitě se o to postará za ně
  • A nemusí se u toho bát o život

Vypadá jako robot Jaeger ze sci-fi oddechovky režiséra Guillerma Del Tora Pacific Rim, který bojuje s obrovskými příšerami Kaiju. Ve skutečnosti to je ale nepostradatelný mechanický pracovník japonských železnic, který je ovládán pilotem za pomoci virtuální reality.


Nepřehlédněte: Japonci sestrojili robotický exoskeleton jako z Vetřelce. Není to žádné sci-fi, stačí jen nastoupit


Vypadá jako z hollywoodského filmu

Roboti mohou vypadat různě, třeba jako člověk, housenka nebo jako obří monstrum, a být lidem nápomocní při mnoha každodenních situacích. Společnost The West Japan Rail Company právě testuje robota, který vypadá jinak, než byste čekali: má hlavu s očima, ruce a tělo do pasu, ale teď to přijde – chybí mu nohy a nemá žádná chodidla. Aby se stroj mohl pohybovat, je jeho torzo namontováno na rameno masivního hydraulického jeřábu, jehož základem je speciálně vyztužený jezdící podvozek.

Ovládání robota zajišťuje operátor v kabině, který má na hlavě nasazený headset pro virtuální realitu a díky tomu vidí přesně to, co robot. Funguje to tak, že kam se podívá operátor, či chcete-li pilot, tam se otočí i hlava robota. Ovládání mechanických rukou pak operátor realizuje prostřednictvím velkých pák.

Robot může zachránit tisíce životů

Cílem projektu The West Japan Rail Company je „zlepšit produktivitu a bezpečnost“ zaměstnanců. Robot v prostředí železničního systému zvládne zvedat a přirozeně manipulovat i s velmi těžkými předměty, a na rozdíl od lidí není vystaven riziku úrazu elektrickým proudem.

Video zveřejněné na Twitteru ukazuje, jak mech zvedá a čistí konstrukce horních kolejnic pomocí speciálního víceúhlého kartáče. Všechny nástroje přitom svírá v něčem, co vypadá jako „ruce připomínající svěrku“. Uznáváme, není to žádný rychlík, ale svou práci zastane a pokud zachrání byť jediný lidský život, jeho mise bude úspěšná.

Total
1
Shares