Ekoloběžka

Nejmenší elektrokoloběžka na světě má po složení velikost papíru do tiskárny i vyměnitelnou baterii

  • U elektrických koloběžek je velmi důležitá i mobilita
  • A japonský model Arma tento požadavek splňuje dokonale
  • Po složení má velikost papíru formátu A4

V prodeji je mnoho skládacích elektrických koloběžek, které se vejdou bez problémů do výtahu a kufru osobního vozu, ale japonská společnost Shimizu vše posouvá na novou úroveň. V současné době zdokonaluje e-scooter, o kterém tvrdí, že je nejmenší a nejlehčí na světě.


Nepřehlédněte: V žádném případě nestahujte novou aktualizaci pro Windows 11. Počítače zpomalí tak, že jsou nepoužitelné


Malá elektrokoloběžka s vyměnitelnou baterií

Armu lze rychle složit na délku a šířku odpovídající listu papíru do tiskárny, takže ji můžete nosit v tašce nebo jako aktovku, protože je vybavena vestavěným madlem. A přináší také funkci, se kterou se u skládacích elektrokoloběžek bežně nesetkáváme: snadnou výměnu vybité baterie za novou, čímž odpadá otravné čekání.

Japonský startup Shimizu uvádí, že lithiová baterie o kapacitě 3,5 Ah/36 V dokáže napájet motor o výkonu 250 W s dojezdem až 14,5 kilometru. Maximální rychlost je 24 km/h, ale Arma je stále ve fázi prototypu a finální specifikace se mohou změnit.

Baterie koloběžky je umístěna ve středové skořepině spojující řízení a nášlapnou plošinu koloběžky a lze ji rychle a snadno vyjmout a nabít přibližně za dvě hodiny prostřednictvím konektoru USB-C. Na rozdíl od tradičního skládacího mechanismu s jedním kloubem využívá Arma více kloubů, takže ji lze složit na mnohem menší plochu.

Každá ze dvou nášlapných ploch se skládá kolem zadního kola a po složení tvoří spodní polovinu kufru, která se vyklopí nahoru a obklopí složené přední kolo. V horní části se řídítka sklápějí dovnitř, což umožňuje, aby se tyč řízení po celé délce složila do tří částí napříč středem a stala se horní částí kufru. Takto to zní možná složitě, ale podívejte se na video.

Po složení má rozměry papíru do tiskárny

Rozměry složené koloběžky Arma činí 210 × 297 mm, na výšku a šířku stejně jako list papíru A4. Tloušťka koloběžky je 96 milimetrů, takže se jedná o velmi kompaktní dopravní prostředek a s hmotností 4,5 kilogramu i dost lehký na to, aby se dal v městské hromadné dopravě snadno přenášet. Samotná Arma je jinak vybavena páčkou ovládající plyn a centrálním displejem, na kterém se zobrazují údaje o rychlosti a výdrži baterie. Maximální hmotnost jezdce je 100 kilogramů.

Společnost Shimizu předvedla prototyp koloběžky na akci Japan Mobility Show a nedávno spustila kampaň na Kickstarteru s cílem získat peníze na vývoj dalšího prototypu. Ten plánuje otestovat na začátku roku 2024, než se pustí do jeho sériové výroby. Přispěvatelé mohou Armu získat za cenu od 920 dolarů (v přepočtu asi 20 500 korun). Součástí dodávky je jedna baterie, náhradní lze zakoupit za 4500 korun.

Zdroj náhledové fotografie: Hiboy / Unsplash, zdroj: New Atlas, Kickstarter

Total
0
Shares