Robopes

Nejlepší přítel člověka. Čína ukázala skákajícího robotického psa s útočnou puškou

  • Číňané představili speciálního psa
  • Není živý a na zádech nosí smrtonosnou zbraň

Minulý týden oblétly svět fotografie robotických psů, které Čína otestovala na patnáctidenním vojenském cvičení nazvaném „Zlatý drak“. A pokud snímky zabijáckých hi-tech strojů nebyly dostatečně znepokojující, nové video rozhodně ano. Klip ukazuje, jak robopsi poslušně skáčou a potápí se, vedou průzkumné týmy a střílí na cíle z kulometu připevněného na zádech.


Nepřehlédněte: První české létající auto mění sny v realitu. Podívejte se, jak se vznáší v oblacích


Čína představila svou nejnovější zbraň

„Může sloužit jako nový člen našich městských bojových jednotek, nahrazovat lidské příslušníky při průzkumu a identifikaci nepřítele a pak zaútočit na cíl,“ prohlásil o elektronickém psím parťákovi ve videu vydaném čínskou státní televizí CCTV voják Chen Wei. Podle reportáže mohou čtyřnozí robotičtí psi autonomně kdekoli „operovat“ po dobu až čtyř hodin; takovou výdrž nabízí integrovaný akumulátor.

Na videu je vidět, jak elektronický pes umí běhat dopředu i pozpátku, skákat a plazit se. Na velitelství dovede odeslat informace o překážkách na trase, kterou zkoumá, a sám vyhodnotit, jak je obejít a rychle se dostat k cíli. V prostoru se robopes orientuje pomocí 4D senzorů a jeho přínos rozhodně není jen v přenosu vizuálních informací operátorům. Na hřbetě totiž nese útočnou pušku, kterou dokáže zasáhnout i vzdálený cíl.

Video z čínského vojenského cvičení rovněž ukazuje nové drony. Ale zatímco nasazení bezpilotních letounů není úplnou novinkou, čtyřnozí roboti na bojišti jsou zatím něčím nepředstavitelným.

Stroj s kulometem na zádech

Není to poprvé, co se setkáváme se čtyřnohými roboty vybavenými zbraněmi. V loňském roce Pentagon oznámil, že americká armáda zvažuje vyzbrojení dálkově ovládaných robotických psů nejmodernějšími odstřelovacími puškami.

Robopes z dílen Ghost Robotics má speciální keramický povlak, aby ho bylo obtížné odhalit i moderními přístroji pro noční vidění, a je navržen tak, aby dokázal fungovat i v případě, že selžou palubní senzory využívané při pohybu. „Upravujeme ho tak, aby se podobal savci,“ uvedl v prohlášení Jiren Parikh, šéf společnosti.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Ghost Robotics, zdroj: Futurism

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..