Hubbleův teleskop

Nejkrásnější galaxie ve vesmíru? Hubbleův teleskop oslnil svět další fotografií

  • Hubbleův teleskop nepřestává fascinovat
  • Nová fotka zachycuje gigantickou galaxii

Pokud si někdo myslí, že Hubbleův dalekohled patří do starého železa, ať se chytí za nos. Již 32 let nás zásobuje svými fenomenálními záběry vesmíru, z nichž mnohé nemají vůbec žádnou konkurenci. Tentokrát vědcům na Zemi poslal fantastický snímek nádherné spirální galaxie NGC 7038.


Nepřehlédněte: Moskvič vstane z mrtvých. Rusko obnoví výrobu legendárních aut pro soudruhy


Hubble nepřestává udivovat

Unikátní vesmírný Hubbleův teleskop nepřestává fascinovat. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír nyní oznámili, že se mu podařilo vyfotit galaxii NGC 7038. Podle všeho se jedná o nejkrásnější galaxii, jakou kdo kdy spatřil.

NGC 7038 je obrovská galaxie oválného tvaru se čtyřmi modrými spirálními rameny, která ji obtáčejí, a jasným světle žlutým středem. Z jejího nitra vycházejí drobné pramínky oranžového prachu, zatímco na pozadí, hlouběji ve vesmíru, je vidět obrovské množství dalších galaxií.

Galaxie NGC 7038
Zdroj: NASA

Fotka jako vedlejší produkt

Snímek byl vytvořen na základě více než 15 hodin pozorování pomocí přístroje Wide Field Camera 3. Fotka samotná je však paradoxně vedlejším produktem vědeckého úkolu. NASA primárně zajímala kalibrace kamer Hubbleova teleskopu, pomocí kterých měří vzdálenost.

Vědci se snažili získat aktualizovaná data pro zdokonalení dvou technik, které využívají supernovy typu IA a proměnné cefeidy. Světlo ze supernov typu IA při svém putování slábne, zatímco cefeidy jsou hvězdy, které se rozjasňují a pohasínají konstantní rychlostí. Oba počítačové modely berou v potaz svítivost těchto objektů a používají ji k měření vzdálenosti planet a hvězd ve vesmíru.

Zdroj náhledové fotografie: Andrew-Art / Pixabay, zdroj: Space

Total
0
Shares