Airseas

Něco nevídaného: Obří „drak“ pomáhá v oceánu plout nákladní lodi o hmotnosti 21 528 tun

  • Nákladní loď poháněná větrem? 
  • Airseas testuje loď taženou obří plachtou

Přechod na obnovitelné zdroje energie a ekologická řešení tentokrát přináší něco, co známe již po staletí. Společnost Airseas chce nákladní lodě vybavit automatickým „křídlem“ Seawing, které připomíná draka z kiteboardingu, píše server Interesting Engineering.


Nepřehlédněte: Rumburakův plášť neviditelnosti je realitou. Barevný svetr oklame bezpečnostní kamery, aby si myslely, že jste zvíře


Masivní plachta o velikosti pěti set metrů čtverečních byla poprvé úspěšně vyzkoušena minulý měsíc na plavidle Ville de Bordeaux. „Jsme hrdí na to, že máme řešení, které může pomoci lodím snížit emise již dnes a v příštích letech urychlit dekarbonizaci námořního sektoru,“ uvádí v prohlášení Vincent Bernatets, generální ředitel společnosti Airseas.

Jak to funguje?

Celkem jednoduše. Plachta vypadající jako obří padák se vypustí ze speciálního úložného prostoru těsně poté, co se automaticky vztyčí stožár. Součástí komplexního systému pro využití větrné energie jsou i čidla, která snímají údaje týkající se počasí a informují kapitána, jak „padák“ využít.

Lodě převážející náklad potáhne „drak“

Díky plachtě nemusí loď využívat tolik paliva, a tak se šetří životní prostředí. Není v tom žádná věda. Kdo viděl u moře kitesurfing – jak se surfaři na prknech nechají táhnout drakem – může si představit něco obdobného. Řešení větrné asistence má podle Airseasu snížit spotřebu paliva v průměru o pětinu.

Společnost rovněž tvrdí, že instalace křídla Seawing je velmi jednoduchá a lze ji dodatečně namontovat téměř na všechny typy lodí. I když se může zdát, že francouzská firma znovu vynalezla kolo, není to vůbec špatné řešení. Nabídka Airseas je rozhodně zajímavá a určitě o ní ještě uslyšíme.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Airseas, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares
1 komentář
  1. To už znali stáří předkové, vracíme se zpět o několik století a to je správné,učte se,máte ještě hodně toho se naučit.

Comments are closed.