Překvapený muž, telefon

Nebezpečný virus v českých telefonech! Lidé kvůli němu přichází o tisíce korun

  • Mobily napadá nebezpečný virus
  • Týká se to desítek tisíc Čechů

Virus do telefonu nebo tabletu si lidé stále nejčastěji stahují sami. Největší hrozbou pro uživatele jsou různé typy tzv. trojských koní, prostřednictvím kterých dokážou útočníci do zařízení nainstalovat malware. Ten pak dokáže uživatele bez jeho vědomí přihlásit třeba i k placeným SMS službám.


Nepřehlédněte: Rodině spadl do domu mimozemský objekt. Vědci zajistili, že je starý miliardy let


Telefony napadá nebezpečný virus

V dubnu se do čela pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET vyšplhal adware Hiddad, a to ve více než pětině všech detekovaných případů. Útočníci již několikátý měsíc po sobě sází na úspěch hry Minecraft a škodlivý kód šíří prostřednictvím aplikací, které tuto velmi populární hru napodobují.

„Strategie šíření adwaru Hiddad se zatím nemění, pravděpodobně proto, že je v Česku zkrátka úspěšná – Hiddad se v dubnu nejčastěji skrýval ve hrách Block Crazy Robo World a Block Sun Earth, ve kterých mají hráči za úkol vytvářet svět z kostek tak, jak to známe právě z velmi populární hry Minecraft,“ vysvětluje vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET Martin Jirkal.

Varování před falešnými verzemi her zůstává také v případě adwaru Andreed, a to i přes první výraznější pokles v počtu jeho detekcí. Šířil se především skrze falešnou hru Scrap Metal Factory a modifikaci pro titul Back Wars. V dubnu se poprvé v letošním roce objevil také vysoce škodlivý kód GriftHorse, který dokáže uživatele bez jeho vědomí přihlásit k placeným SMS službám.

„Trojský kůň GriftHorse dokáže uživatele bez jejich vědomí přihlásit k placeným službám. Poté, co infikuje zařízení, zobrazuje různá oznámení s domnělými výhrami, dokud na nějakou z nich uživatel neklikne. Vzápětí je uživatel přesměrován na webovou stránku, kde má zadat k ověření své telefonní číslo, ve skutečnosti ho ale poskytuje prémiové SMS službě. Uživatelé si přitom nemusí plateb hned všimnout a peníze se jim tak mohou strhávat i několik měsíců. Protože uživatelé se k placené službě přihlásí vlastně sami a dobrovolně, je zpravidla nemožné, aby své peníze získali zpět,“ říká Jirkal.

Muž, telefon
Zdroj: katemangostar / Freepik

Virům se v Česku daří

Významnou roli v šíření adwaru a dalšího malwaru hraje v dnešní době manipulativní podvodná komunikace – útočníci využívají celou řadu manipulativních technik, aby přesvědčili uživatele ke stažení škodlivého kódu. Lidé se tak mohou kromě falešných populárních aplikací a her za výhodné ceny setkat i s podvodnými zprávami v chatu nebo e-mailech. Útočníci navíc tyto metody stále zdokonalují.

Lidé by si měli dávat pozor především na aplikace, které stahují z různých diskuzních fór, a vše stahovat jen z oficiálního obchodu Google Play.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: ESET

Total
0
Shares