E3, kometa

Neandrtálská kometa je na dohled Zemi: Můžeme být posledními lidmi, kteří ji uvidí poprvé od doby ledové

  • Výjimečná kometa se vrací
  • Čeká nás úchvatná podívaná?

Pozoruhodná zelená kometa, které astronomové dali název C/2022 E3 (ZTF), byla naposledy vidět v době ledové. Vědci spočítali, že obíhá kolem Slunce zhruba jednou za 50 000 let, což znamená, že když naposledy prosvištěla kolem, po Zemi se ještě procházeli neandrtálci a lidé se právě stěhovali z Afriky do Evropy.


Nepřehlédněte: Něco nevídaného: Obří „drak“ pomáhá v oceánu plout nákladní lodi o hmotnosti 21 528 tun


Nad Českem se objeví zelená kometa

Je však docela možné, že neandrtálci si komety vůbec nevšimli. Možná ji neviděli, nebo měli jiné starosti. Až za několik dní proletí kolem, bude to možná poprvé a naposledy, kdy ji lidstvo spatří.

„Některé předpovědi naznačují, že dráha této komety je natolik nepředvídatelná, že už se vůbec nevrátí a bude prostě pokračovat dál,“ říká Jessica Lee, astronomka z Královské observatoře v Greenwichi, časopisu Newsweek. „A pokud se vrátí, nebude to dříve než (opět) za 50 tisíc let,“ dodává.

Možná tedy přece jenom stojí za to se na kometu podívat a stát se jedním z mála lidí v historii, kteří ji viděli. Ledové vesmírné těleso se nejvíce přiblíží k naší planetě mezi 1. a 2. únorem, kdy se ocitne od Země ve vzdálenosti asi 42 milionů kilometrů. Pozorovatelé ji uvidí v blízkosti jasné hvězdy Polárky, jinak také nazývané Severka.

Nečekejte jasný objekt, ale vidět bude

Mimo město by měla být viditelná očima jako slabší, trošku rozmazaná hvězdička. Jestliže ale chcete mít jistotu, vezměte Triedr či malý dalekohled. Pozorování nám bude bohužel ztěžovat Měsíc. Celé období před úplňkem (5. února) má smysl sledovat kometu hlavně v časných ranních hodinách, po úplňku naopak na večerní obloze.

Každý, kdo plánuje C/2022 E3 (ZTF) pozorovat, by si měl zvolit místo bez světelného smogu, ideálně někde za městem. Při svém průletu vesmírný objekt předvede výrazné zelenomodré koma, což je plynný obal, a zlatý ohon složený z plynů a prachových částic a směřující od Slunce. Je však otázkou, zda ho uvidíme i pouhým okem. Spíše ne.

Během roku můžeme pozorovat nespočet komet, většina z nich však jen tiše přijde a odejde. A ne každá si zaslouží opěvování jako C/2022 E3 (ZTF), která byla naposledy vidět v období svrchního paleolitu, kdy první lidé začali osidlovat Asii a Evropu. Aktuální polohu ledového poutníka můžete sledovat prostřednictvím serveru Sky Live.

Zdroj náhledové fotografie: Buddy_Nath / Pixabay, zdroj: Insider

Total
0
Shares