Internet

NATO chystá monstrprojekt satelitního internetu. Sloužit má jako prevence při válce

  • NATO pracuje na projektu satelitů
  • V případě útoku nahradí podmořské kabely

Riziko rozšíření válečného konfliktu dál do světa je stále velké. Vzhledem k válce na Ukrajině, v Izraeli a nestabilní geopolitické situaci v Číně nebo Severní Koreji se Severoatlantická aliance (NATO) rozhodla připravit krizový plán pro případ výpadku internetového připojení.


Nepřehlédněte: Technologická válka mezi USA a Čínou graduje: Populární výrobce dronů DJI se ocitl na černé listině!


NATO chce internet přes satelit

Technologický server techSpot uvádí, že vědci z USA, Islandu, Švédska a Švýcarska chtějí vyvinout způsob, jak přesměrovat internetový provoz z podmořských kabelů na satelity v případě útoku nebo poškození přírodními katastrofami.

Během válečných konfliktů bývá telekomunikační infrastruktura častým terčem útoků. Příkladem může být pravděpodobný útok jemenských separatistů, kteří měli v únoru poškodit podmořské kabely v Rudém moři. Ty zajišťují 17 % celosvětového internetu.

NATO dle svých slov věří, že projekt má dalekosáhlý význam. Program organizace Věda pro mír a bezpečnost schválil na projekt v hodnotě 2,5 milionu dolarů grant ve výši 433 600 dolarů (10,1 milionu korun) a výzkumné instituce podle dokumentů, které viděla agentura Bloomberg, poskytly zbylé finanční příspěvky.

Do projektu jsou zapojeny americké společnosti Viasat a Sierra Space Corp a islandská kyberbezpečnostní firma Syndis.

ČR je na tom s rychlostí 5G internetu velmi dobře
Zdroj: Mika Baumeister / Unsplash

Řešení chce i Evropská komise

NATO uvádí, že téměř veškerý internetový provoz organizace probíhá přes podmořské kabely, stejně jako data, která představují přibližně 10 bilionů dolarů finančních transakcí. Pokud by došlo k poničení této kritické infrastruktury, mělo by to dalekosáhlé následky. 

Ale není to jen NATO, Evropská komise nedávno varovala, že je třeba zlepšit bezpečnost a odolnost podmořských kabelů s ohledem na rostoucí geopolitické napětí.

Zdroj náhledové fotografie: Mohamed_hassan / Pixabay, zdroj: Bloomberg, techSpot

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..