E3, kometa

NASA zveřejnila unikátní video: Takhle vzácná zelená kometa Nishimura ztratila ohon

  • Sluneční soustavou se řítí kometa Nishimura
  • Nad Českem byla vidět i pouhým okem
  • Při průletu kolem Slunce přišla o ohon

Během svého průletu kolem Slunce přežila vzácná zelená kometa Nishimura zásah slunečního větru. Proud silně nabitých částic a plazmy ji však připravil o ohon a NASA tento výjimečný incident natočila na video.


Nepřehlédněte: Čína chce na Měsíci vybudovat podzemní základnu. Astronauti budou přežívat v labyrintu z lávových trubic


Kometa Nishimura se loučí s pozemšťany

„Na záběrech pořízených sondou Solar Terrestrial Relations Observatory (STEREO-A) je vidět, jak se plazmový mrak srazil s kometou Nishimura a „otřásl“ jejím ohonem, který se nakonec zcela oddělil,“ uvedl pro server Live Science astrofyzik z United States Naval Research Laboratory Karl Battams.

Kometu Nishimura, známou také jako C/2023 P1, poprvé spatřil 12. srpna japonský amatérský astronom Hideo Nishimura. Trajektorie komety původně naznačovala, že by se mohlo jednat o mezihvězdný objekt, jako byl Oumuamua nebo kometa 2I/Borisov.

Další pozorování však ukázala, že ve skutečnosti má extrémně eliptickou dráhu, která ji do vnitřní sluneční soustavy přivádí pouze jednou za 430 let, než se stočí kolem Slunce a vrátí se do Oortova oblaku – zásobárny komet a dalších ledových objektů za oběžnou dráhou Neptunu.

Nishimura se 12. září nejvíce přiblížila k Zemi a prolétla od nás ve vzdálenosti 125 milionů kilometrů, což je zhruba 500násobek průměrné vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. V neděli 17. září pak dosáhla perihélia, neboli nejbližšího bodu ke Slunci, když se k naší domovské hvězdě přiblížila na vzdálenost 33 milionů kilometrů.

Slunce ji připravilo o ohon

Blízké průlety kolem Slunce komety často nepřežijí a ani Nishimura z toho nevyšla zcela bez úhony, píše server Live Science. Když se začala vzdalovat od Slunce, prolétala před sondou STEREO-A, která pozorovala, jak Slunce vyvrhlo do vesmíru obrovský mrak ionizovaného plynu, který pocházel ze silného výboje slunečního větru.

„Ten odtrhl ohon komety při takzvaném odpojení. Tento proces je pouze dočasný a pro kometu zcela neškodný“, uklidňuje Battams a pokračuje: „Přestože je kometa neustále bombardována slunečním zářením, chová se překvapivě ‚dobře‘ a zůstává na své původní trajektorii.“

Kometa je nyní viditelná pouze nad obzorem krátce před východem nebo krátce po západu Slunce. Září také mnohem slaběji než při svém přiblížení k Zemi, kdy byla dobře viditelná i pouhým okem. Než se lidstvu znovu ukáže, uplyne celá „věčnost“. Podle předpovědí vědců dorazí k planetě Zemi znovu až v roce 2460.

Zdroj náhledové fotografie: Buddy_Nath / Pixabay, zdroj: Live Science, The Space

Total
0
Shares