Měsíc, NASA

Čína chce na Měsíci vybudovat podzemní základnu. Astronauti budou přežívat v labyrintu z lávových trubic

  • Asijská velmoc má velké ambice
  • Na Měsíci plánuje vybudovat lidskou kolonii

Čína v posledním desetiletí zintenzivnila tempo svého vesmírného programu a zaměřila se zejména na průzkum Měsíce. V roce 2013 přistála nepilotovaná čínská vědecká sonda na lunárním povrchu. Očekává se, že koncem tohoto desetiletí vyšle na Měsíc další loď, tentokrát ale s kosmonauty na palubě, kteří by obývali prostory v tzv. lávových trubicích.


Nepřehlédněte: Planeta Země v popředí nekonečné temnoty. Japonská sonda na cestě k Měsíci poprvé otevřela oči


Na Měsíci budou žít v lávových trubicích

Lávové trubice se nacházejí po celém Měsíci. Vznikají, když roztavená láva protéká sopečným kanálem a po ochlazení a ztuhnutí lávy po sobě zanechává dutý prostor. Tyto trubice mohou být poměrně velké, některé na Zemi dosahují šířky přes 50 metrů a délky několika kilometrů.

Na Měsíci jsou dokonce ještě masivnější: Dle dřívějších výpočtů jsou 300 až 700krát větší než na Zemi (500 až 900 metrů). Velké podzemní komplexy se nacházejí např. pod velkým kráterem Philolaus u severního pólu Měsíce.

Čínští astronauti (tchajkonauti) mohou lávové tunely využívat jako útočiště před radiací a teplotními výkyvy, které měsíční povrch neustále zažívá. Zde na Zemi máme mnohem hustší atmosféru, která pomáhá teplotu regulovat. Protože je však měsíční atmosféra tak řídká, propouští mnohem více slunečního záření.

Měsíc je proto mnohem teplejší, když je osvětlen, a chladnější, když je zahalen do tmy. Kromě toho, že lávové trubice nabídnou úkryt, mohou mít i další výhody: Předpokládá se, že obsahují cenné zdroje, jako je voda a minerály, které lze vytěžit a použít pro lidskou spotřebu. Nebezpečí pro kolonisty budou představovat i nárazy různých planetek, které v posledních několika milionech let pomohly Měsíci získat jeho charakteristický vzhled.

Pokud se vědcům podaří najít pod povrchem Měsíce více šikmých lávových trubic, mohli by je využít k vybudování základny, která by před všemi těmito negativními vlivy byla lépe chráněna, píše server BGR.

NASA, Měsíc
Zdroj: NASA

Stihne to Čína?

Pravděpodobnost, že Čína na lunárním povrchu během několika příštích let vybuduje podzemní základnu, je bohužel malá. Tato asijská země již dříve uveřejnila plány na vytvoření měsíční základny do roku 2028, ale do konce desetiletí zřejmě nemá v plánu žádnou pilotovanou misi na povrch Měsíce – nebo o něčem takovém zatím nehovoří.

Na druhou stranu, sonda NASA Artemis III by mohla astronauty dopravit na lunární povrch již v příštích třech až čtyřech letech.

Zdroj: Nicolas Thomas / Unsplash, zdroj: BGR, Time, Universe Today

Total
0
Shares