NASA, Měsíc

NASA vyfotila vesmírný propadák Ruska: Tady sonda Luna-25 narazila do Měsíce!

  • Sonda Luna-25 měla analyzovat půdu a pátrat po vodě
  • Po nárazu do povrchu Měsíce však přestala existovat

Rusko se po 47 letech pokusilo dobýt Měsíc a zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že mise skončí fiaskem. Sonda Luna-25 se zdárně dostala do vesmíru a na oběžnou dráhu našeho přirozeného satelitu. V důsledku příprav na přistání se však vymkla kontrole a narazila do měsíčního povrchu. Při havárii družice vznikl velký kráter, který během své poslední mise zpozorovala sonda NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).


Nepřehlédněte: Vědci zkoumají vzácný 4,5 miliardy let starý meteorit. Může prozradit, jak vznikla sluneční soustava


Modul Luna-25 narazil do Měsíce

Rusko začátkem srpna vyslalo z kosmodromu Vostočnyj raketu Sojuz 2.1b s modulem Luna-25, který měl přistát na Měsíci. Jednalo se o první takový ruský projekt za posledních téměř 50 let, přičemž mělo jít o předstupeň potenciálního nového průzkumu Měsíce prováděného člověkem na místě. Na povrchu našeho přirozeného satelitu však sonda nikdy nepřistála. Když se pokusila o úpravu své oběžné dráhy před přistáním, došlo k „nestandardní situaci“ a havarovala.

Jak vypadá místo dopadu Luna-25 se pokusila zjistit družice americké agentury NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Sonda přeletěla nad předpokládaným místem havárie a nasnímala ho.

Tým amerických vědců poté nové fotografie porovnal se snímky stejné oblasti pořízenými dříve a objevil nový kráter. „Vzhledem k tomu, že tento nový kráter se nachází v blízkosti odhadovaného místa havárie sondy Luna-25, dospěl tým LRO k závěru, že zřejmě vznikl v důsledku (ruské) mise,“ uvedli představitelé NASA.

Nový kráter je široký asi 10 metrů a leží na 58 stupních jižní šířky, na strmém vnitřním okraji měsíčního kráteru Pontécoulant G, stojí v prohlášení. Místo dopadu je vzdáleno zhruba 400 kilometrů od plánovaného místa přistání ruské sondy, které se nachází na 69,5 stupních jižní šířky.

NASA-Luna-25
Zdroj: NASA

Propadák Ruska

Projekt Luna-25 navázal na poslední lunární misi Sovětského svazu, Luna-24, která v roce 1976 dokázala přistát na Měsíci, odebrat vzorky a vrátit se na Zemi. Cílem mise Luna-25 bylo přistát v blízkosti jižního pólu Měsíce, tedy v oblasti, o níž se předpokládá, že je bohatá na vodní led.

Jedná se o lokalitu, která je považována za skvělé místo pro potenciální budoucí osídlení Měsíce lidmi. Dostupnost slunečního světla v těchto zeměpisných šířkách je však velmi omezená, terén je členitý a teploty zde mohou být velmi nízké.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space, IKI RAS, Roskosmos

Total
0
Shares
5 komentářů
  1. zřejmě ten čip z automatické pračky kterou ukradli rusáci na Ukrajině už nebyl funkční,Sláva Ukrajině

    1. V dubnu si podobný propadák vyzkoušeli Japonci S Hakuto-R. Patrně také vadný čip z pračky. Víš o tom vůbec? Nehody se prostě stávají.

      1. Japonci o sebe nevykrikuju aky su technologicky gigant a ako vsetko dokazu zvladnut na jednicku. Nerozpravaju o sebe, ze su velmoc, staraju sa o svojich obyvatelov, a neminaju vsetko na rakety a zbrane. Ono rozdielov je mnoho. Putinovi nejako vystrelilo EGO a teraz sa nevie vratit aj ked prehral.

        1. Ty mít v hlava taky vadná čip z pračka? Toto technický web. Ne Forum24

  2. Hele upřímně nevím, možná místo válčení by jako mohly ty agentury spolupracovat, aby se uskutečnila cesta na Mars i návrat na Měsíc v dohledné době. Už navázali spolupráci programem Sojuz-Apollo, teď ISS. Možná projekt Luna-Artemis by pomohl ve výzkumu Měsíce.

Comments are closed.