Hubbleův teleskop

NASA ve vesmíru vyfotila mytologickou bytost, která vystrkuje hlavu z moře plynu a prachu

  • Vědci nahlédli do hlubin vesmíru a spatřili zamračenou mlhovinu
  • Vypadá jako nějaká mytologická bytost
  • NASA ji barvitě popisuje jako velkou noční můru

Nový snímek mlhoviny Kužel (Cone Nebula) ukazuje v dosud nevídaných detailech ikonický sloupovitý oblak studeného molekulárního plynu a prachu, v němž se rodí nové hvězdy.


Nepřehlédněte: Skončí svět v roce 2040? Počítačový model lidstvu žádnou naději nedává. Už jsme překročili bod, odkud není návratu


Senzační snímek

Fotogenická mlhovina dostala své jméno podle svého kuželovitého tvaru. Nachází se v bouřlivé, sedm světelných let dlouhé oblasti NGC 2264, která je místem intenzivní tvorby hvězd vzdáleným asi 2 500 světelných let od Země. Protože se mlhovina nachází relativně blízko naší planety, byla během posledních šesti desetiletí velmi detailně zmapována.

Podle prohlášení Evropské jižní observatoře všem předchozím snímkům chyběly neuvěřitelné detaily, které přináší právě nová fotografie. Ta byla pořízena počátkem tohoto roku pomocí sestavy dalekohledů VLT (Very Large Telescope) umístěných v poušti Atacama na severu Chile.

Kuželová mlhovina, NASA
Zdroj: ESO / NASA

Na snímku z VLT získala mlhovina, která se nachází v souhvězdí Jednorožce, temný až zamračený vzhled, takže vypadá téměř jako samotná mytologická bytost. NASA mlhovinu již dříve barvitě popsala jako děsivou noční můru.

„Na fotografii pořízené pomocí spektrografu FORS2 (Focal Reducer/low Dispersion Spectrograph 2) teleskopu VLT je plynný vodík vidět modře a plynná síra červeně. Spíše než v obvyklé modré barvě vypadají mladé hvězdy v mlhovině téměř jako zlaté jiskřičky,“ píše server The Space.

Kuželová mlhovina, NASA
Zdroj: ESO / NASA

Mlhovina je pozoruhodným příkladem sloupovitých oblaků chladného molekulárního plynu a prachu, které slouží jako surovina pro zrod hvězd. Tyto sloupy vznikají, když hvězdy vyzařují intenzivní ultrafialové záření a hvězdný vítr odfoukává materiál z jejich okolí. Jak se tento materiál posouvá, tlačí plyn a prach dále od těchto právě narozených hvězd a stlačuje je do hustých, vysokých pilířů.

Webbův vesmírný teleskop Pilíře stvoření

Pokud chcete vidět další fantastický snímek vesmíru, klikněte sem. NASA nedávno uveřejnila fotografii z teleskopu Jamese Webba, který se zaměřil na Pilíře stvoření v Orlí mlhovině. Díky nejmodernějšímu dalekohledu je můžeme pozorovat v detailech, o kterých se nám nikdy ani nesnilo.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space, Hubblesite

Total
0
Shares