Země, satelity

NASA ve vesmíru roztáhne obrovský vak na odpad. Zachrání oběžnou dráhu Země?

  • Na oběžné dráze se nachází obrovské množství odpadu
  • Vědci proto přichází s konceptem kosmického vaku

Počet družic na oběžné dráze se do roku 2030 zvýší ze současných 9 000 na více než 60 000. Podle odhadů již nyní krouží kolem planety více než 100 bilionů nesledovaných objektů, což pro lidstvo představuje zásadní problém. Americká NASA proto připravuje řešení, píše server Interesting Engineering.


Nepřehlédněte: Do Jupiteru právě něco narazilo a vědci to natočili na video. Vesmírné těleso se řítilo rychlostí 40 000 km/h


Obrovský vak na odpadky

Společnost TransAstra, která se zabývá vesmírnou logistikou, získala od NASA 850 tisíc amerických dolarů na vývoj specializovaného nafukovacího vaku pro zachycování vesmírných úlomků. V rámci zakázky má startup zkonstruovat prototyp a také jej otestovat.

Technologie je navržena tak, aby zachytávala menší odpad do nafukovacích vaků, které poté vesmírná loď dopraví na jinou oběžnou dráhu nebo je vyšle směrem do zemské atmosféry, kde shoří, uvádí zpráva.

Vak společnosti TransAstra vychází z technologie vyvinuté NASA pro misi Asteroid Redirect Mission. Z názvu je patrné, že poslouží jak k likvidaci vesmírných úlomků, tak i k zachycení menších asteroidů.

Zástupci NASA věří, že jednoho dne budou moci nasadit menší vaky pro vyzvedávání odpadu a CubeSatů, stejně jako jejich větší protějšky pro sběr fragmentů raket a dokonce i planetek o hmotnosti až 50 000 tun.

Země, odpad
Zdroj: Bing Image Creator (generováno AI)

Více než 60 000 družic

Podle nedávné vědecké studie na oběžné dráze Země krouží 100 bilionů kousků odpadu. Vědci proto v časopise Science vyzvali k uzavření právně závazné smlouvy, která by zajistila, že oběžná dráha Země nebude nevratně ovlivněna budoucím rozvojem globálního kosmického průmyslu.

Experti očekávají, že počet družic na oběžné dráze se do roku 2030 zvýší ze současných 9 000 na více než 60 000. Podle odhadů již nyní krouží kolem planety více než 100 bilionů nesledovaných objektů, což představuje velký problém.

Kolize ve vesmíru jsou v současné době vzácné, ale s tím, jak se na oběžnou dráhu dostává více družic, je zapotřebí stále většího úsilí, aby se zabránilo nehodám.

Že na nízké oběžné dráze panuje až nezvykle rušný provoz dokazuje naše nedávná zpráva, ve které jsme informovali, že satelity ruší pozorování vesmíru pomocí Hubbleova teleskopu.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Interesting Engineering, SpaceNews

Total
0
Shares