Asteroid

NASA varuje: Zemi těsně mine asteroid velikosti dinosaura. Máme se obávat?

  • Směrem k Zemi se obrovskou rychlostí blíží asteroid
  • K modré planetě dorazí už za několik hodin

Dnes se k Zemi přiblíží asteroid o velikosti obávaného T-Rexe. Objekt, který byl pojmenován jako 2022 QT bezpečně proletí kolem planety, donedávna o něm však vědci neměli nejmenší tušení.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous zveřejní seznam vlivných Rusů a ruských firem působících v Česku


K Zemi se blíží asteroid

K Zemi se dnes podle amerického vesmírného úřadu NASA přiblíží menší asteroid. Kolem modré planety by měl proletět ve vzdálenosti „pouhých“ 470 000 kilometrů, což je o něco víc než je vzdálenost mezi Zemí a Měsícem, uvádí na své webové stránce kalifornská Laboratoř tryskového pohonu (JPL).

Experti veřejnost uklidňují, že asteroid pro Zemi nepředstavuje žádnou potenciální hrozbu. Nemusíme se tak obávat, že naše planeta přestane existovat. Pokud by však přece jenom kosmický balvan dopadl na povrch Země, způsobil by velkou katastrofu. Podle vědců NASA má v průměru asi šest metrů, je velký zhruba jako autobus nebo Tyrannosaurus rex.

Asteroid
Zdroj: Asteroid / Pixabay

Planetární obrana

NASA sleduje tisíce asteroidů v blízkosti Země. I když se trajektorie kosmických těles nachází miliony kilometrů od naší planety, existuje extrémně malá šance, že by se dráha nějakého asteroidu mohla mírně změnit po interakci s gravitací většího objektu, jako je např. planeta; i takový nepatrný posun by mohl při budoucím průletu potenciálně asteroid dostat do kolizního kurzu se Zemí.

Americká vesmírná agentura proto už několik let pracuje na planetární obraně pro případ, že by se objevil balvan katastrofických rozměrů, který by byl na srážkovém kurzu se Zemí. Prvním přímým cílem systému DART se letos stane planetka Dimorphos, do které narazí ve vysoké rychlosti speciální modul.

Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: JPL

Total
0
Shares