Asteroid

NASA varuje! Kolem Země zítra proletí možná nebezpečný asteroid velký jako čtyři mrakodrapy

  • Asteroid o velikosti čtyř mrakodrapů v New Yorku proletí zítra kolem Země
  • Kdyby do modré planety narazil, způsobil by rozsáhlé škody

Na modrou planetu letí asteroid o velikosti čtyř mrakodrapů Empire State Building v New Yorku. Vědci z amerického vesmírného úřadu NASA jeho velikost odhadují na 1,8 kilometru. Nejblíže Zemi bude zítra, kdy ji mine s odstupem čtyř milionů kilometrů.


Nepřehlédněte: Facebook tajně vytvořil vašeho digitálního dvojníka. Díky tomu přesně ví, na co myslíte, ještě než na to přijdete sami


Největší asteroid letošního roku

Obrovský asteroid, čtyřikrát větší než Empire State Building, se rychle přibližuje k Zemi. Těleso, známé jako 7335 (1989 JA), zítra kolem naší planety proletí dvacetkrát rychleji než vystřelená kulka (76 000 km/h), píše ScienceAlert.

I když asteroid kolem Země „prosviští“ v bezpečné vzdálenosti několika milionů kilometrů, americká agentura NASA ho zařadila mezi potenciálně nebezpečné vesmírné objekty. Pokud by se totiž z nějakého důvodu vychýlil ze své dráhy letu a narazil do Země, způsobil by rozsáhlé škody.

Objekt 7335 (1989 JA) vědci řadí mezi tisíce asteroidů třídy Apollo. „Јeho dráha kolem Slunce se protíná s dráhou Země,“ vysvětlili už dříve. Zítřejší průlet asteroidu kolem Země přitom nebude jeho posledním. Znovu se lidstvu připomene 23. června 2055, ale v tu dobu modrou planetu obletí ve větší vzdálenosti.

Planetární obrana

Asteroid 7335 (1989 JA) je jedním z více než 29 000 objektů v blízkosti Země, které NASA každý rok sleduje a patří do skupiny NEO (Near-Earth Object). Většina asteroidů, komet a dalších objektů ve skupině NEO, je naštěstí extrémně malá, takže pro Zemi nepředstavují žádné riziko.

NASA si nicméně uvědomuje, že dopad ničivých vesmírných těles se nikdy nedá vyloučit a proto pracuje na planetární obraně pro případ, že by se objevil asteroid katastrofických rozměrů, který by byl na srážkovém kurzu se Zemí.

Zdroj náhledové fotografie: Asteroid / Pixabay

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Po nárazu by nás už nic nebolelo, politici by se měli všichni rádi, plyn, elektřina zbytečná věc. Modlení a volání Pána bylo by slyšet nejčastěji , ti co to neumí , něco by mleli. /tuto situaci znám z nehod , kde je smrt blíží než nos./

Comments are closed.