Asteroid

NASA varuje: K Zemi se žene mohutný asteroid větší než Socha Svobody. Kdy mu můžeme zamávat?

  • K Zemi se blíží další kosmický balvan
  • Kolem modré planety proletí už za několik dní

V neděli proletí kolem Země mohutný asteroid. Podle odborníků je větší než Socha Svobody v New Yorku a vesmírem se pohybuje rychlostí více než 60 000 kilometrů za hodinu. Naši domovinu naštěstí mine v bezpečné vzdálenosti.


Nepřehlédněte: Umělá inteligence možná zničí lidstvo, varují vědci. Svět by vypadal jako ve filmu Terminátor


K Zemi se rychle přibližuje vesmírný objekt

Asteroid s označením 2005 RX3 proletí kolem Země v neděli rychlostí 62 820 kilometrů za hodinu a experti z NASA jeho velikost odhadují zhruba na 119 metrů. Informace o objektu uvádí na své webové stránce kalifornská Laboratoř tryskového pohonu (JPL).

Balvan se k Zemi přiblíží na vzdálenost 4 742 252 kilometrů a podle expertů nepředstavuje žádnou potenciální hrozbu. Nemusíme se tak obávat, že naše planeta přestane existovat. Pravděpodobnost, že zasáhne Zemi, je stejně velká, jako to, že sněhová koule přežije pobyt v pekle.

Asteroid Zemi navštívil naposledy v roce 2005 a od té doby ho Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) neustále sleduje. Znovu se kosmický balvan k modré planetě přiblíží až v roce 2036.

Asteroid
Zdroj: Asteroid / Pixabay

Planetární obrana NASA

NASA a další agentury sledují tisíce asteroidů v blízkosti Země. I když se trajektorie těles nachází miliony kilometrů od naší planety, existuje extrémně malá šance, že by se dráha nějakého asteroidu mohla mírně změnit po interakci s gravitací většího objektu, jako je např. planeta; i takový nepatrný posun by mohl při budoucím průletu potenciálně asteroid dostat do kolizního kurzu se Zemí.

Americká vesmírná agentura už proto několik let pracuje na planetární obraně pro případ, že by se objevil balvan katastrofických rozměrů, který by byl na srážkovém kurzu se Zemí. Prvním přímým cílem kosmického systému DART se 26. září stane planetka Dimorphos, do které narazí ve vysoké rychlosti (22 500 kilometrů za hodinu) speciální modul a vychýlí ji ze současného kurzu.

Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, JPL a hindustantimes

Total
0
Shares