NASA-Artemis

NASA otestuje planetární obranu Země. Odkloní asteroid velký jako fotbalové hřiště

  • Americká NASA otestuje planetární obranu
  • V rámci mise DART chce změnit dráhu letu planetky

Americká vesmírná agentura NASA je připravena zahájit historickou misi s označením DART, jejímž cílem je ovlivnit trajektorii planetky Dimorphos nárazem a zabránit tak Armagedonu. Nečekejte však žádné vesmírné drama jako v hollywoodském filmu. Bude to čistě vědecká mise, která se obejde bez lidské posádky.


Nepřehlédněte: NASA vrátí člověka na Měsíc. Sledujte živě start nejsilnější rakety v historii lidstva


Blíží se mise planetární obrany DART

NASA roky sleduje tisíce kosmických balvanů skupiny NEO (Near-Earth Object). Ty naštěstí jen zřídkakdy představují pro Zemi hrozbu. Některé velké asteroidy by však mohly být potenciálně nebezpečné, pokud by se jejich trajektorie náhodou změnila.

Americká agentura proto pracuje na planetární obraně pro případ, že by se objevil balvan katastrofických rozměrů, který by byl na srážkovém kurzu se Zemí.

Prvním přímým cílem systému DART se 26. září stane planetka Dimorphos, do které narazí ve vysoké rychlosti (22 500 kilometrů za hodinu) speciální modul a vychýlí ji ze současného kurzu.

DART zjistí, jestli se dokážeme zachránit před Armagedonem

Dimorphos je asteroid o průměru 160 metrů, který obíhá jako malý měsíc kolem planetky Didymos, která je však několikanásobně větší. Ambiciózní projekt, na kterém se podílejí týmy z NASA a Evropské vesmírné agentury, bude testem nejvyspělejších technologií, které mají zabránit tomu, aby na Zemi v budoucnu dopadl zabijácký asteroid.

Pokud se test povede, vědci začnou pracovat na vytvoření nového komplexního planetárního obranného systému, který zvládne odrážet asteroidy před dopadem.

NASA oznámila, že historickou událost bude vysílat živě. Show bude možné sledovat na webových stránkách vesmírného úřadu a oficiálním YouTube kanálu. Spíše než dechberoucí video ukazující náraz do asteroidu, ale očekávejte komentáře odborníků z NASA o tom, zda mise byla úspěšná či nikoli.

Dimorphos bude totiž v době střetu s modulem systému DART od Země vzdálený asi 11 milionů kilometrů. Vědce tak o výsledku mise bude informovat k asteroidu vyslaný malý satelit CubeSat, který pořídí fotografie před a po nárazu.

Kolize má podle předpokladů změnit trajektorii tělesa o zlomek procenta, což by ale mělo být dostatečné, aby to bylo možné změřit.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Daily Star, The Sun

Total
0
Shares