NASA, Měsíc

NASA ukázala unikátní fotku odvrácené strany Měsíce. Pořídil ji revoluční přístroj, který rozzáří absolutní tmu

  • NASA ukázala odvrácenou stranu Měsíce, která lidstvo od nepaměti fascinuje
  • Fotografie nabízí neuvěřitelné množství detailů, i když vznikala v totální tmě

Kamera ShadowCam zkonstruovaná NASA odeslala vědcům na Zemi svůj první snímek. Úžasná fotografie zachycuje odvrácenou stranu Měsíce, jak ji lidstvo ještě nikdy nevidělo.


Nepřehlédněte: Češi už dnes uvidí výjimečnou kometu. Naposledy ji pozorovali lovci mamutů před 50 000 lety


Takhle jste Měsíc ještě nikdy neviděli

Vesmírná agentura NASA zveřejnila fotografii, na níž mohou lidé vidět, jak vypadá strana Měsíce, kterou není možné pozorovat. Měsíc obíhá kolem Země a jeho rotace s ní je synchronní, je k ní proto natočen stále stejnou stranou. Opačnou stranu satelitu lze vidět pouze z vesmíru.

Snímek pořídil speciální aparát s názvem ShadowCam, který se nachází na palubě satelitu Korea Pathfinder Lunar Orbiter (KPLO). Sonda pracuje v průměrné výšce 100 kilometrů nad povrchem Měsíce a jako hlavní úkol má sledovat jeho povrch.

Nová fotografie ukazuje trvale zastíněnou stěnu a dno kráteru Shackleton v dosud neviděných detailech. Abyste pochopili, jak špičková kamera ShadowCam ve skutečnosti je, na fotce níže je kráter, jak ho v roce 2009 nasnímala sonda NASA Lunar Reconnaissance Orbiter – téměř celá levá strana snímku je zahalena tmou.

NASA Lunar Reconnaissance Orbite
Fotografie odvrácené strany Měsíce; zdroj: NASA

ShadowCam vidí i v naprosté tmě

Aparát ShadowCam byl navržen tak, aby zkoumal trvale zastíněné oblasti na měsíčních pólech a hledal jakékoli náznaky ložisek vodního ledu. Jeho činnost by mohla vědcům poskytnout cenné údaje pro budoucí mise v rámci programu NASA Artemis, jehož cílem je přistání astronautů na Měsíci v roce 2025 nebo 2026.

Do trvale zastíněných oblastí měsíční krajiny nikdy nedopadá sluneční světlo, proto byla kamera zkonstruována tak, aby byla více než 2 000krát citlivější než předchozí přístroje.

Podle jihokorejského týmu, který fotoaparát obsluhuje, je jeho schopnost pořizovat detailní snímky při vysoké citlivosti ekvivalentní zvýšení ISO z hodnoty 100 na více než 12 800 bez jakéhokoli šumu.

Ačkoli fotka na první pohled připomíná běžné snímky povrchu Měsíce, ve skutečnosti je naprosto unikátní, protože ShadowCam rozzářila tmu, píše server Peta Pixel.

ShadowCam
Fotografie z aparátu ShadowCam; zdroj: NASA

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: PetaPixel

Total
0
Shares