NASA, Bennu

NASA to dokázala! Dostala se ke vzorkům z vesmíru, které mají nevyčíslitelnou hodnotu

  • Sond dopravila na Zemi vzorky z planetky Bennu
  • K části materiálu se však vědci nemohli dostat

Američtí vědci z agentury NASA konečně překonali poslední překážku na cestě k získání kompletního vzorku asteroidu Bennu získaného sondou OSIRIS-REx. Technikům NASA se podařilo úspěšně odstranit dva poslední spojovací prvky z víka speciální vzorkovnice, které jim od září bránily v otevření víka.


Nepřehlédněte: K Zemi letí Ďáblova kometa velká jako Mount Everest. Uvidíme ji nad Českem pouhým okem?


Vzorky z asteroidu k Zemi putovaly 1,9 miliardy kilometrů

Planetka Bennu krouží okolo Slunce mezi oběžnými drahami Země a Marsu. Sonda OSIRIS-REx k ní odstartovala z mysu Canaveral na Floridě v roce 2016. V říjnu 2020 předvedla několikahodinový velkolepý manévr, při kterém sestoupila z oběžné dráhy planetky a pomocí robotické paže se na pár vteřin dotkla jejího povrchu, kde stlačeným dusíkem rozvířila prach a další materiál, který posléze nasála.

Koncem září loňského roku pak sonda ve výšce 102 tisíc kilometrů nad Zemí uvolnila schránku se vzorky z asteroidu, která o několik hodin později dopadla v poušti amerického státu Utah a dostala se do rukou vědcům Národního ústavu pro letectví a vesmír (NASA). Od té doby vědci začali speciální vzorkovnici otevírat, což je pomalý a choulostivý proces.

Po nějaké době však narazili na komplikaci. Nemohli otevřít mechanismus TAGSAM (Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism), aby se dostali k velké části vzorků; malou část materiálu dříve ukázal šéf NASA Bill Nelson. Po několika pokusech o demontáž výzkumníci zjistili, že dva z 35 upevňovacích prvků hlavice TAGSAM nelze odstranit pomocí nástrojů schválených pro použití v „rukavicovém boxu“.

Protože nemohli jen tak vzít kotoučovou pilu a proříznout víko, museli 2 z 35 spojovacích prvků odstranit dostupnými a schválenými nástroji. V tomto případě to znamenalo vyvinout zbrusu nové nástroje.

NASA, Bennu, glovebox
Zdroj: NASA

NASA musela vymyslet, jak se k horninám dostat

„Naši inženýři a vědci neúnavně makali v zákulisí celé měsíce, aby nejen zpracovali více než 70 gramů materiálu, ke kterému jsme se mohli dříve dostat, ale také navrhli, vyvinuli a otestovali nové nástroje, které nám umožnily tuto překážku překonat,“ uvedla v prohlášení Eileen Stansberyová, vedoucí oddělení ARES (Astromaterials Research and Exploration Science) v Johnsonově vesmírném středisku NASA.

Podle prohlášení byly všechny nové nástroje vyrobeny ze specifické třídy chirurgické nemagnetické nerezové oceli; nejtvrdšího kovu schváleného pro použití v „rukavicovém boxu“.

„Kromě konstrukčního problému, který spočíval v tom, že pro ochranu vědecké hodnoty vzorku asteroidu bylo nutné použít pouze schválené materiály, musely tyto nové nástroje fungovat v těsném prostoru rukavic, což omezovalo jejich výšku, hmotnost a možný pohyb rukou,“ řekla vědkyně Nicole Lunning.

Bennu, nejnebezpečnější známý asteroid, je oknem do samotného počátku sluneční soustavy. Primitivní vesmírná hornina, která zůstala po miliardy let většinou nezměněna, nám studiem jejích fyzikálních a chemických vlastností může hodně napovědět o stavebních kamenech planet, jak se formovaly před 4,5 miliardami let.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience

Total
0
Shares