NASA, kometa

K Zemi letí Ďáblova kometa velká jako Mount Everest. Uvidíme ji nad Českem pouhým okem?

  • K planetě Zemi se blíží vulkanicky aktivní kometa
  • Občas jí vyrostou obrovské „rohy“

K Zemi se řítí kometa větší než Mount Everest. Odborníci jí dali název „Ďáblova kometa“, ale oficiálně má mnohem méně dramatické jméno – 2P/Pons-Brooks. Svůj název získala podle výrazných rohů vyčnívajících z jejího jádra. Vědci se domnívají, že jsou tvořeny plynem a prachem, upozornil server Unilad.


Nepřehlédněte: „Přijde potopa světa.“ Cestovatel časem ukázal fotku, se kterou se vrátil z roku 5000


K Zemi letí kometa o velikosti města

Kometa pojmenovaná 12P/Pons-Brooks (12P) je kryovulkanická, neboli studená sopečná kometa. Na rozdíl od většiny ostatních komet se plyn a led ve středu této komety jednou za čas nahromadí natolik, že nebeské těleso prudce exploduje a vystřelí proudy kryomagmy velkými trhlinami ve svém plášti.

12P/Pons-Brooks se má k Zemi nejblíže přiblížit 2. června letošního a vědci doufají, že bude viditelná pouhým okem. Ačkoli z astronomického hlediska proletí těsně kolem, je třeba si uvědomit, že vesmír je velmi, velmi velký.

„NASA neví o žádném asteroidu ani kometě, které by se v současné době nacházely na kolizním kurzu se Zemí, takže pravděpodobnost srážky je mizivá,“ napsal Národní úřad pro letectví a vesmír. „Ve skutečnosti, pokud to tak můžeme říci, není pravděpodobné, že by během příštích sta let do Země narazilo nějaké velké těleso.“

kometa 12P:Pons-Brooks
Zdroj: NASA

12P/Pons-Brooks po mohutné erupci rostou „rohy“

Kolos o průměru 30 kilometrů letí v současnosti směrem ke Slunci a občas, když exploduje, mu narostou „rohy“. Odborníci s oblibou přirovnávají deformovanou kometu k Millenium Falcon, jedné z ikonických vesmírných lodí z Hvězdných válek.

Kometa 12P/Pons–Brooks má jednu z nejdelších známých oběžných period ze všech komet. Svého nejbližšího bodu ke Slunci (perihélia) by během svého nynějšího návratu měla dosáhnout 21. dubna 2024. K Zemi bude nejblíže o měsíc a půl později.

V loňském roce bylo možné pozorovat hned několik vzácných komet, včetně neandrtálské komety C/2022 E3 (ZTF), která se v únoru přiblížila k Zemi nejblíže za posledních 50 000 let, a komety Nishimura, která v září proletěla kolem naší planety poprvé po 430 letech.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Unilad

Total
0
Shares