Podívejte se na nejdetailnější fotografii Slunce

NASA se dme pýchou: Sonda Solar Orbiter pořídila úchvatné video přechodu Merkuru přes Slunce

  • Podívejte se, jak vypadal vzácný přechod Merkuru před Sluncem
  • Národní úřad pro letectví a vesmír vše zachytil na video

Vědci amerického úřadu NASA pozorovali jeden z nejvzácnějších astronomických jevů, když planeta Merkur přecházela přes Slunce. Tento úkaz je podobný zatmění Slunce Měsícem, ale tím, jak je Merkur daleko od Země, vypadal pouze jako malá piha.


Nepřehlédněte: Schováváte v šuplíku tento starý telefon? Pokud ano, udělá z vás milionáře


Merkur přešel přes Slunce

Před několika dny došlo k vzácné vesmírné podívané. Na pozadí se Sluncem se totiž po nebeské báni promenovala první planeta Sluneční soustavy.

Přechod Merkuru před Sluncem je úkaz, ke kterému dochází nejvýše třináctkrát až čtrnáctkrát za jedno století. Naposledy jsme jej mohli sledovat v roce 2019. K poslednímu přechodu pak došlo 3. ledna letošního roku.

Sledování přechodu Merkuru před Sluncem není triviální záležitost. Vědci NASA měli tentokrát naštěstí užitečného pomocníka – sondu Solar Orbiter, která letošní obzvláště zajímavý tranzit Merkuru dokonce zachytila na videu. 

Slunce, Merkur
Zdroj: NASA

Sonda lidstvu nabídla úchvatnou podívanou

Na snímku z přístroje PHI (Polarimetric and Helioseismic Imager) se Merkur jeví jako černý disk v pravém dolním rohu Slunce – jako drobná černá skvrna, která je na první pohled odlišná od tmavých slunečních skvrn viditelných v horní polovině naší nejbližší hvězdy.

Ke slovu se však dostala i kamera EUI (Extreme Ultraviolet Imager), která pro změnu natočila fantastické video. Merkur, nejmenší ve Sluneční soustavě, je na záběrech patrný zejména ve chvíli, kdy opouští sluneční disk a je „orámován“ sluneční atmosférou.

Video však není jen o sledování přechodu planety před Sluncem. Záznam vědcům umožnil přímý pohled na malou planetu při jejím přechodu různými vrstvami, které tvoří sluneční atmosféru – tu vědci usilovně zkoumají. 

Slunce, Merkur
Zdroj: NASA

Připomeňme, že kromě družice Solar Orbiter naši nejbližší hvězdu studuje také sonda Parker Solar Probe, která dříve proletěla vnější atmosférou Slunce, takzvanou korónou. Podle NASA to bylo vůbec poprvé, co se nějaká sonda „dotkla“ Slunce.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space

Total
0
Shares