NASA Curiosity

NASA se dme pýchou: Rover Curiosity poslal na Zemi úchvatnou fotku Marsu. Takto vypadají hrátky s časem

  • Vozítko Curiosity se vytáhlo
  • Na Marsu vyfotilo údolí Marker Band 

Když vozítko Curiosity americké NASA najde na povrchu Marsu něco výjimečného, je to vždy důvod k oslavě. Někdy jsou to trosky z přistání. Někdy je to kámen, který se tam zatoulal odjinud. A někdy jen stačí, když vědcům na Zemi pošle dechberoucí fotografii.


Nepřehlédněte: Umírající hvězda Betelgeuze nebývale jasně září a obrovsky se nafoukla. Je teď 764krát větší než Slunce


Rover Curiosity

Díky moderním technologiím nemusíme osobně letět na Mars, abychom mohli odhalovat jeho tajemství. Stačí nám sledovat pouť robotické sondy Curiosity, která neúnavně zkoumá povrch rudé planety. Nedávno se tomuto roveru povedlo něco neuvěřitelného – poslal domů úžasnou fotku z Marsu, která ukazuje stejnou oblast ráno a odpoledne.

Malebný pohled na údolí Marker Band vznikl spojením dvou panoramatických snímků, které robot pořídil 8. dubna letošního roku svými navigačními kamerami. Jedno panorama bylo pořízeno v 9:20 místního marsovského času, zatímco druhé bylo vyfotografováno před čtvrtou hodinou odpolední.

Fotografie představují poslední rozloučení roveru s touto oblasti. Hned poté se totiž Curiosity vydal na cestu, aby mohl pokračovat ve své misi, při níž prozkoumává kráter Gale široký 154 kilometrů a hledá stopy organických molekul a odpovědi na otázku, zda na Marsu kdysi dávno existoval život.

NASA, Curiosity
Zdroj: NASA / JPL

NASA zkoumá Mars

Výsledná fotka zachycuje výhled z pět kilometrů vysoké marťanské hory zvané Mount Sharp, která se zvedá ze středu kráteru Gale. Kdyby se vozítko ohlédlo přes rameno, hned za viditelnými stopami vlevo by vidělo údolí Marker Band Valley, což je klikatá oblast v „sulfátonosné oblasti“, kde dříve objevilo stopy po dávném jezeře, které existovalo před miliardami let.

Snímek, který NASA sdílela na svých webových stránkách, neukazuje jen působivé detaily marsovské krajiny. Na fotografii jsou vidět také klíčové části robota, včetně tří jeho antén, jaderného zdroje energie a přístroje nazvaného RAD (Radiation Assessment Detector).

RAD, který vypadá jako bílý kruh a najdeme ho v pravém dolním rohu fotografie, shromažďuje údaje o radiaci na Marsu. Tyto informace jsou pro NASA zcela zásadní, protože agentura chce koncem roku 2030 vyslat na rudou planetu první lidskou posádku.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space, JPL/NASA

Total
0
Shares