NASA New Horizon

NASA rozluštila další záhadu. Potvrdila, že ve většině vesmíru je tma a nic víc

  • Jak temný je vesmír?
  • A co na to sonda New Horizons?

Otázka, jak tmavý je vesmír, trápí astronomy už desítky let, protože z naší části sluneční soustavy rozptýlené sluneční světlo a meziplanetární prach ruší měření okolního světla produkovaného stovkami miliard galaxií.


Nepřehlédněte: Používáte WhatsApp? Tyhle nové funkce 100% využijete


Sonda NASA New Horizon

Odpověď na tuto palčivou otázku nyní nabízí sonda americké agentury NASA New Horizons. Tato družice, která byla vypuštěna již v roce 2006, byla první, která si zblízka prohlédla Pluto a od té doby slouží astronomům jako oči na okraji sluneční soustavy.

Sonda se od svého startu před 18 lety pomalu vzdalovala od Země a v chladném a temném prostoru vnější sluneční soustavy měřila světlo produkované okolním vesmírem. Pozadí viditelného světla sčítaného během životnosti vesmíru (nazývané kosmické optické pozadí nebo COB) je pro astronomy velmi důležité, protože jim pomáhá porovnat světlo přicházející z hvězd a vnějších částí černých děr se světlem předpovídaným různými vědeckými modely.

„Pokud se tyto dva údaje shodují, pak je náš současný obraz vesmíru většinou správný; pokud se však neshodují, mohlo by to znamenat, že se ve vesmíru děje více, než v současnosti víme. Přesné měření COB ze Země, nebo dokonce z vnitřní sluneční soustavy, je však nesmírně obtížné,“ řekl astronom z National Science Foundation NOIRLab v Tucsonu v Arizoně Tod Lauer.

NASA New Horizon
Zdroj: NASA

Jak tmavý je vesmír?

Aby vědci tento problém překonali, museli počkat, až se sonda New Horizons bude nacházet daleko v Kuiperově pásu. Když byla družice na místě, použila své tělo k odstínění kamery LORRI (Long Range Reconnaissance Imager) od slunečního světla a natočila se pryč od jasného jádra Mléčné dráhy. Následně provedla několik měření.

Po kalibraci pozorovaných úrovní světla s úrovněmi světla pořízenými v infračerveném spektru družicí Planck, aby se vyloučil prach, dospěli vědci k odhadu viditelného světla ve vesmíru – 11,16 nanowattu na steradián. Výsledek tedy odpovídá intenzitě světla, o které se předpokládá, že ji generovaly všechny galaxie za posledních 12,6 miliardy let, což znamená, že (alespoň ve viditelném spektru) astronomové ve svých modelech pravděpodobně nic zásadního nepřehlédli.

„Nejjednodušší interpretace je, že COB je zcela způsobeno galaxiemi,“ dodal Lauer. „Když se podíváme mimo galaxie, najdeme tam tmu a nic víc.“

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science, The Astrophysical Journal

Total
0
Shares
1 komentář
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..