NASA, Měsíc, Artemis

NASA přetaví sci-fi v realitu. Na Měsíci vybuduje potrubí určené k přepravě kyslíku mezi lidskými koloniemi

  • Američané chtějí obsadit Měsíc
  • Kyslík mezi koloniemi rozvedou potrubím

NASA před nedávnem oznámila několik nových projektů, které jsou mnohdy inspirovaných vědecko-fantastickými romány či filmy. Jsou mezi nimi nápady jako TitanAir, hydroplán, který nás vezme k Titanu, nebo lunární potrubí určené k přepravě kyslíku mezi budoucími osadami na Měsíci. 


Nepřehlédněte: Na Měsíci je kyslík pro 8 miliard lidí na 100 tisíc let, zjistila americká NASA


Lidstvo se po více než padesáti letech znovu chystá na Měsíc. Připomeňme, že americký program výzkumu přirozené družice Země se skládá ze tří etap. První (Artemis I) je nepilotovaný let lodi Orion kolem Měsíce a zpět na Zemi. Další mise Artemis II poletí s posádkou a po obletu Měsíce se vrátit k Zemi, ale tím plány programu nekončí.

NASA doufá, že nakonec (v rámci mise Artemis III v roce 2025) zřídí vesmírnou stanici na oběžné dráze Měsíce a poté na planetě i stálou základnu, která bude sloužit k vysílání astronautů do vzdáleného vesmíru.

Kolonizace Měsíce je v posledních letech obrovské téma. Nejvyspělejší země do technologií, které by umožnily účinnější využití vesmírných zdrojů, nebo přímo obydlení i jiných těles, než je planeta Země, investují stále více prostředků. Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší nejbližší družici zcela určitě neobejdeme, je kyslík.

Potrubí určené k přepravě kyslíku

Ale kde ho vzít? A pokud už se nám ho na Měsíci podaří vyrábět, jak ho distribuovat na různá místa? NASA napadlo, že by ho mohla do jednotlivých kolonií dopravovat pomocí speciálního potrubí LSPOP (Lunar South Pole Oxygen Pipeline), které by bylo napojeno na lunární centrum pro těžbu ledu na jižním pólu Měsíce.

NASA, Čína a Rusko se zaměřují na jižní pól Měsíce právě z důvodu, že se zde těsně pod povrchem nachází obrovské množství ledu a dalších zdrojů, píše server Interesting Engineering.

Tento led je klíčovou částí plánu lidstva na vytvoření trvalé lidské přítomnosti na Měsíci, protože jej lze vytěžit a přeměnit na pitnou vodu a kyslík, který lze použít k dýchání a případně i jako příměs raketového paliva.

NASA, Měsíc, Artemis
Zdroj: NASA

Američané chtějí obsadit Měsíc

Vedoucí vědecký pracovník Lunar Resources Peter Curreri píše, že současné snahy o získávání kyslíku spočívají v jeho plnění do lahví se stlačeným plynem nebo v jeho zkapalňování a skladování v dewaru (speciálních nádržích).

Proces přepravy tohoto kyslíku na roverech mezi jednotlivými koloniemi však bude energeticky náročnější než jeho samotná extrakce. Je proto považován za nejdražší aspekt využívání kyslíku přímo na Měsíci vzhledem k velkým vzdálenostem mezi oblastmi těžby, koloniemi a zkapalňovacím zařízením.

Jinými slovy, dosavadním plánem NASA je skladovat led v kryogenních tlakových nádobách a přepravovat jej po povrchu na lunárních vozítkách. Z jižního pólu Měsíce ho bude muset složitě dovážet do oblastí blíže k rovníku, protože lidské kolonie budou potřebovat sluneční světlo.


Nepřehlédněte: Šéf NASA Bill Nelson varuje: Čína obsadí Měsíc a bude ho okupovat, chce ovládnout tamní suroviny


Oproti tomu Curreriho koncept lunárního potrubí by kolonistům zajistil mnohem snazší přístup ke kyslíku. Zároveň by také výrazně snížil rizika i náklady, které by jinak byly spojeny s dopravou na roverech. Na rozdíl od potrubí na Zemi by navíc únik na Měsíci neznečišťoval životní prostředí. Místo toho by kyslík jednoduše unikl do vesmíru, protože Měsíc nemá atmosféru, píše server Interesting Engineering.

Curreri počítá s tím, že potrubí bude sloužit pro dopravu plynného kyslíku ze zdroje výroby, například z místa těžby elektrolýzou roztaveného regolitu nebo z jakéhokoli jiného zdroje, do zařízení na skladování kyslíku v blízkosti lunární základny. Potrubí bude pravděpodobně vyrobeno z hliníku, kterého je na jižním pólu Měsíce dostatek.

Potrubí pro distribuci kyslíku na Měsíci je součástí iniciativy NASA Innovative Advanced Concepts (NIAC), která má za cíl přijít s novými způsoby cestování vesmírem či pohony, které by prozkoumávání nekonečného prostoru usnadnily.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares