NASA Lunar Reconnaissance Orbiter

NASA právě vystřelila laserem na indickou sondu na Měsíci a zasáhla cíl o velikosti sušenky Oreo

  • Vědci americké NASA se culí štěstím
  • Jejich laserový experiment totiž vyšel na jedničku

Sonda americké NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) úspěšně vystřelila laserový paprsek směrem k indickému přistávacímu modulu Vikram, který odpočívá na odvrácené straně Měsíce. Laser urazil vzdálenost 100 kilometrů a zasáhl cíl o velikosti pouhých 5 centimetrů, píše server IFLScience.


Nepřehlédněte: WhatsApp už zase kopíruje, ale lidem to vadit nebude. Přináší sdílení souborů jedním tlačítkem


NASA vystřelila laserem

Indie se po Spojených státech, Rusku (Sovětském svazu) a Číně stala teprve čtvrtou zemí světa, která úspěšně dopravila své zařízení na Měsíc, a první, které se podařilo přistát v blízkosti jeho jižního pólu. Přistávací modul Vikrám indické sondy Čandrájan-3 dosedl na povrch Měsíce 23. srpna loňského roku.

Z bezposádkového modulu po několika hodinách vyjelo šestikolové robotické vozítko Pragján, které zkoumalo měsíční povrch a posílalo data a fotografie na Zemi. Nyní se modul Vikrám stal součástí jiného neobvyklého experimentu.

Sonda NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) z oběžné dráhy vystřelila směrem k jeho odrazové soustavě (malému terčíku o velikosti kulaté sušenky Oreo) laserový paprsek, který se odrazil a zamířil zpět k družici.

„Ukázali jsme, že jsme schopni lokalizovat retroreflektor na povrchu z oběžné dráhy Měsíce,“ uvedl vedoucí mise Xiaoli Sunové z Goddardova střediska vesmírných letů NASA. „Dalším krokem je zdokonalit tuto techniku tak, aby se mohla stát rutinní pro mise, které budou chtít tyto retroreflektory používat v budoucnu.“

Retroreflektor, NASA, Vikrám
Zdroj: NASA

Vikrám se navždy odmlčel

Tým Xiaoli Sunové vyvinul retroreflektor na Vikrámu v rámci partnerství mezi NASA a ISRO. Zařízení dokáže odrážet světlo přicházející z jakéhokoli směru. Je zcela optické, takže nevyžaduje napájení ani údržbu. To znamená, že může fungovat znovu a znovu po celá desetiletí. Vikrám již není funkční, takže se nikam nepohybuje, ale budoucí mise budou na Měsíci cestovat a znalost jejich polohy bude pro vědce na Zemi nesmírně důležitá.

Zasáhnout reflektor na Vikrámu nebylo překvapivě obtížné. Reflektory na Měsíci o velikosti aktovky se používají už od dob misí Apollo. Díky nim víme, že se od nás Měsíc každý rok vzdaluje asi o 3,8 centimetru. K zásahu odrazové plochy NASA využila výškoměr sondy Lunar Orbiter. LOLA, jak se aparát jmenuje, pracuje 13 let nad rámec své primární mise.

Pokud to dokázal takto starý přístroj, nejnovější specializované lasery by mohly snadno učinit z retroreflektorů klíčovou technologii pro budoucí lunární mise, doufají vědci.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience

Total
0
Shares