Asteroid

NASA pozoruje rekordně rychle rotující asteroid. Podle vědců je Didymos na hranici stability

  • Vědci mají v hledáčku neobvyklý asteroid
  • Didymos podle nich neuvěřitelně rotuje

Dávno pryč jsou doby, kdy se vědci domnívali, že asteroidy jsou jen velké nudné kameny, které se potloukají vesmírem. S postupujícím výzkumem zjistili, že jsou mnohem složitější. Skvělým příkladem je Didymos, který podle nové studie doslova chrlí kameny do vesmíru. Děje se tak kvůli nadměrné rychlosti, kterou v kosmu rotuje, píše server Interesting Engineering.


Nepřehlédněte: Majitel Tesly omylem ukradl cizí elektromobil díky chybě v aplikaci. Po hodině a půl ho majiteli vrátil


Didymos vyvrhuje materiál

Vědci planetku Didymos pozorují již delší dobu v rámci projektů NASA DART (Double Asteroid Redirection Test) a HERA Evropské kosmické agentury. DART má s asteroidem již přímou zkušenost zblízka – před několika měsíci narazil modul do jeho měsíce Dimorphos a vychýlil ho z původní trajektorie.

Odborníci v průběhu pozorování zjistili, že asteroid rychle rotuje, jednu plnou otáčku vykoná každé 2 hodiny a 16 minut – to je na poměry asteroidů superrychlé.

Vědci ve své práci Didymos kvůli jeho působivé rychlosti rotace popisují jako asteroid „na hranici stability“ a uvádějí, že účinky rotace jsou nejsilnější na rovníku nebeského objektu.

V této oblasti se mohou kameny a prach zvedat z povrchu a dokonce se přesouvat na oběžnou dráhu. Didymos je tak rotující planetkou, která neustále vyvrhuje materiál do svého okolí i mimo něj.

Superrychle rotující asteroid

„Masivní částice potenciálně nějakou dobu levitují, dopadají na povrch a opět se zvedají, přičemž se takové cykly opakují stále dokola, nebo prostě dopadají do šířek, ze kterých další zvedání již není možné,“ tvrdí autoři ve své studii.

Prvky vyvržené Didymosem se buď dostanou na oběžnou dráhu, nebo se usadí na měsíci Dimorphos. Některé z nich mohou dokonce uniknout ze systému, vedeny silou slunečního větru.

V loňském roce NASA záměrně narazila se svou sondou DART do Dimorphosu, aby otestovala planetární obranu. Mise úspěšně zkrátila oběžnou dobu měsíce kolem Didymosu zhruba o 32 minut, ačkoli se zdá, že na samotnou planetku měl samotný náraz jen malý vliv.

Zdroj náhledové fotografie: ColiN00B / Pixabay, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares