Voyager 1

NASA „pohnula“ Voyagerem 1 a přepsala historii. Sondu opravila na vzdálenost 24 miliard kilometrů

  • Lidstvo o Voyager 1 nepřijde.
  • Americká NASA družici opravila.

Sonda Voyager 1 po překonání komplikací znovu obnovila odesílání vědeckých dat ze dvou svých vědeckých přístrojů, informuje americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).


Nepřehlédněte: Ve vesmíru možná nejsme sami. Data z teleskopu NASA vědce znervózněla


Voyager 1 se probral z mdlob

Voyager 1, nejvzdálenější objekt vytvořený člověkem ve vesmíru, celkově pracuje již  47 let. Nyní prolétá tzv. mezihvězdným médiem, tedy přehřátou plazmou přítomnou v centru kupy galaxií.

Samotný aparát vyrazil do vesmíru v září 1977. O dva roky později prosvištěl kolem Jupiteru, poté kolem Saturnu koncem roku 1980 a v roce 2012 prošel tzv. heliopauzou, tj. bariérou, kterou Slunce vytváří kolem planet našeho solárního systému.

4. listopadu loňského roku, po 11 letech průzkumu mezihvězdného prostoru a ve vzdálenosti neuvěřitelných 24 miliard kilometrů od Země, však přestal binární kód sondy – počítačový jazyk složený z nul a jedniček, který používá ke komunikaci s NASA – dávat smysl.

Teprve až letos v dubnu, zhruba pět měsíců od chvíle, kdy se problém poprvé projevil, se podařilo NASA přimět sondu, aby začala vracet zpět použitelné technické údaje o stavu a kondici svých palubních systémů, včetně vědeckých přístrojů.

Voyager 2
Zdroj: NASA

Člověk nic jiného dál do vesmíru neposlal

O měsíc později tým vědců vyslal k družici novou sadu příkazů, které umožnily obnovit odesílání vědeckých dat na Zemi. Vzhledem k tomu, že Voyager 1 se nachází více než 24 miliard kilometrů od své domovské planety, trvá signálu více než 22 a půl hodiny, než dosáhne sondy, a 22 a půl hodiny, než se vrátí zpět na Zemi. V důsledku toho museli výzkumníci čekat téměř dva dny, aby se zjistili, zda byla mise úspěšná.

Subsystém plazmových vln a magnetometr nyní vracejí použitelná vědecká data, uvádí NASA. „V rámci úsilí o obnovení normálního provozu Voyageru 1 pokračují práce na subsystému kosmického záření a přístroji pro měření nízkoenergetických nabitých částic.“

Tento úspěch americké kosmické agentury znamená významný pokrok na cestě k obnovení normálního provozu slavné družice, která pro případ, že by se někdy setkala s mimozemskou civilizací, nese na palubě pozlacenou 18centimetrovou destičku se záznamem zvuků a obrazů, které charakterizují život na Zemi v době vypuštění.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Sci-Tech Daily, NASA

Total
0
Shares
5 komentářů
  1. A co takhle vyzvihnout úspěch ruSSkého kosmického výzkumu. Naposledy se úspěšně trefili do Měsíce.

  2. Destička s charakteristikou života v r.77? To, aby za sondou urychleně poslali nějakou další s aktualizací, protože teď už dost z toho není pravda. Tenkrát byl svět ještě (relativně) v pořádku.

    1. Tak ono primárně asi jde o to,aby se dalo vědět,že tady nějací lidé žijí. Je lhostejno z jakého roku ta informace je.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..