Vrtulník Ingenuity

NASA objevila na Marsu záhadný předmět. Plápolá ve větru a vypadá jako kus tkaniny nebo zbytek igelitu

  • NASA na Marsu zachytila záhadný předmět
  • Vypadá jako kus tkaniny nebo igelitu
  • Je dílem člověka nebo marťanů?

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA, který poletuje na Marsu, překonává očekávání vědců. Zatím stroj uskutečnil 33 letů, ale ten poslední byl v něčem výjimečný: vědci si všimli, že se na dron přilepil nějaký cizí objekt, něco, co na rudou planetu vůbec, ale vůbec nepatří.


Nepřehlédněte:  NASA zveřejnila první snímky z mise DART. Ukazují, jak se asteroid Dimorphos po nárazu změní v oblak prachu


NASA na Marsu něco viděla

Objekty, které NASA na rudé planetě nachází, jsou mnohdy podivuhodné. Jak by ne, když jsou taky z jiného světa. Pokud si pamatujete, v srpnu rover Perseverance našel něco, co připomínalo dlouhý, zamotaný provázek nebo smotek vesmírných špaget. Snímek vyvolal vlnu spekulací.

Mnozí se ptali, odkud předmět pochází a proč pár dní po pořízení záběru zmizel z dohledu vozítka. O několik dní později vyšlo najevo, že se jedná o malý kousek odpadu, který pochází z fáze sestupu roveru na povrch planety v únoru 2021.

NASA Ingenuity
Zdroj: NASA

Po chvíli to odpadlo na povrch Marsu

Podobnou vlnu spekulací určitě vyvolá i nová fotografie. Američtí vědci z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) si momentálně lámou hlavu nad tím, co je ve skutečnosti záhadný objekt, který se během 33. mise na Marsu na chvíli „přilepil“ na vrtulníček Ingenuity.

NASA podobné věci nazývá zkratkou FOD (Foreign Object Debris). „Tento FOD nebyl vidět na záběrech Navcam z předchozího letu, ale zaznamenali jsme ho na videu z 33. mise, a to od prvních sekund do přibližně poloviny videa, kdy objekt spadl a snesl se zpět na povrch Marsu. Veškerá telemetrie z letu a poletové vyhledávání a přenos nevykazují žádné známky poškození. Týmy nyní pracují na rozpoznání zdroje trosek,“ uvedla NASA.

Uměle vytvořené objekty jsou roztroušeny po povrchu Marsu již celá desetiletí, prakticky od prvního přistání, které se na rudé planetě uskutečnilo v roce 1971. NASA na Marsu už dříve zahlédla hmotu podobnou špagetám i kus tepelného štítu zaklíněného v čelistech skály ve tvaru dinosaura.

Zdroj náhledové fotografie: Pixabay, The Sun

Total
0
Shares