Teleskop Jamese Webba

NASA objevila dosud nejstarší známou galaxii. Zrodila se v době, kdy byl vesmír ještě batole

  • Hotová vesmírná fosilie
  • Teleskop NASA vystopoval nejstarší galaxii v Mléčné dráze

Astronomové pomocí Webbova vesmírného teleskopu objevili galaxii, která vznikla jen asi 300 milionů let po velkém třesku. Na svých internetových stránkách to oznámil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).


Nepřehlédněte: Pravda o přistání na Měsíci: Jak se lunární vozidlo vtěsnalo do přistávacího modulu Apollo?


NASA objevila nejstarší známou galaxii

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) to opět dokázal. Podle prohlášení NASA objevil dvě nejstarší a nejvzdálenější galaxie ve známém kosmu. Podle astrofyziků, kteří objev ohlásili, vyrazily paprsky jejich světla, které teď vidíme na Zemi, asi 300 milionů let po velkém třesku, který je považován za pravděpodobný vznik vesmíru.

Nově objevená dvojice galaxií překonává svým stářím jiné galaxie objevené pomocí JWST v loňském roce, které se datují do doby zhruba 330 milionů let po vzniku vesmíru.

Kromě toho, že jsou objekty, pojmenované JADES-GS-z14-0 a JADES-GS-z14-1, výjimečně staré, jsou také neobvykle velké na tak ranou dobu vesmírné historie, uvádí se v článku zveřejněném preprintovým serverem arXiv.

Webb, galaxie
Zdroj: NASA

Fenomenální Webbův teleskop

Objev větší z galaxií, jejíž průměr se odhaduje na 1 600 světelných let, přispívá k podezření, že nejranější galaxie ve vesmíru rostly mnohem rychleji, než předpovídají dosavadní kosmologické teorie. „Je ohromující, že vesmír dokázal vytvořit takovou galaxii za pouhých 300 milionů let,“ uvedl v prohlášení Stefano Carniani.

Podle vědců je impozantní velikost a jasnost JADES-GS-z14-0 (většího z nově objevených objektů) pravděpodobně poháněna mladými a aktivně se formujícími hvězdami, nikoli supermasivní černou dírou.

Studiem vlnových délek světla vyzařovaného galaxií NASA zjistila známky přítomnosti atomů vodíku a potenciálně i kyslíku v okolním plynu, které jsou běžné v mladých galaxiích tvořících hvězdy. Tým v článku také vyzdvihl, že pozorování světelných stop na tak vzdálených vlnových délkách je „naprosto bezprecedentní“.

Kde se teleskop nachází?

Sedmitunové zařízení jménem JWST pozoruje vesmír z tzv. druhého Lagrangeova bodu (L2) 1,5 milionu kilometrů daleko, tj. čtyřikrát dále, než je Měsíc, kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science, Science Alert, arXiv

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Batole ? Co to je hernajs za výraz? To je článek pro děcka ? To jako že neměl zuby, večně posr a válel se v peřině? No potěš…

  2. “…nejstarší galaxii v Mléčné dráze.” To je ale hloupost. Není to náhodou nejstarší galaxie (zatím) ve vesmíru??

Comments are closed.