Mimas, NASA

NASA našla u Saturnu svět s oceánem. Vědci Mimas přirovnávají k Hvězdě smrti

  • Vědci nečekaně odhalili měsíc vhodný pro život
  • Mimas disponuje „tekutým oceánem“

Vědci ho od chvíle, kdy byl poprvé objeven, přirovnávají k Hvězdě smrti z Hvězdných válek, ale ukazuje se, že je zajímavý nejen svým charakteristickým kráterem Herschel: Mimas, malý Saturnův měsíc, možná pod povrchem ukrývá mladý oceán, ideální pro výskyt života.


Nepřehlédněte: Webbův teleskop našel původ nejmohutnější vesmírné exploze od Velkého třesku, hlásí vědci


Mimas připomíná Hvězdu smrti

Výzkumníci ve studii uvádí, že kapalná voda na Mimasu – nejmenším a nejvnitřnějším Saturnově měsíci – se vytvořila před pěti až patnácti miliony let, zatímco pozemské oceány jsou staré více než čtyři miliardy let. „Mimas je malý měsíc, má průměr jen asi 400 kilometrů, a jeho silně zvrásněný povrch nedává tušit, že se pod ním skrývá oceán,“ říká Nick Cooper z Queen Mary University of London.

„Tento objev Mimas přidává do exkluzivního klubu měsíců s vnitřním oceánem, včetně Enceladu a Europy, ale s jedinečným rozdílem: jeho oceán je pozoruhodně mladý. Pokud existuje ve vesmíru místo, kde jsme neočekávali, že najdeme podmínky příznivé pro život, je to právě Mimas,“ vysvětluje Valéry Lainey, hlavní autor studie publikované v časopise Nature.

Oceán, dno
Zdroj: Kireyonok_Yuliya / Freepik

Pod povrchem ukrývá oceán

Lainey a jeho tým provedli hloubkovou studii s využitím dat ze sondy NASA Cassini, která tajemství Saturnu a jeho měsíců zkoumala deset let, než byla plánovaně zničena. Získané informace umožnily analyzovat oběžný pohyb Mimasu kolem Saturnu a způsob, jakým ovlivňuje jeho librace. A zjistit nepatrné odchylky těchto librací v řádu několika set metrů, které prozrazují přítomnost tekutého oceánu pod celým povrchem.

Vědci se domnívají, že tekutý oceán se může nacházet v hloubce 20 až 30 kilometrů pod povrchem měsíčku. Mohl by Mimas ukrývat primitivní formy života, jako jsou třeba bakterie? To zatím nikdo netuší. Touto otázkou se budou zabývat budoucí vesmírné mise v příštích desetiletích.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Mirror, Nature, IFLScience

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..