Úchvatné panorama z Marsu

NASA nafotila úchvatné 360stupňové panorama Marsu

  • NASA zveřejnila barevné panorama Marsu
  • Robot Perseverance, který fotky poslal na Zem, je v pořádku

Robotický průzkumník amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Perseverance, který ve čtvrtek 17. února úspěšně přistál v oblasti marťanského kráteru Jezero a od té doby provádí nejrůznější výzkumy, se tentokrát skutečně překonal.


Psali jsme: WordCamp Praha 2021 už se blíží, letos je zdarma


Do NASA v uplynulých hodinách poslal unikátní 360stupňové panorama ve vysokém rozlišení. Dechberoucí snímek se skládá celkem ze 142 fotek širokého kráteru Jezero a ukazuje nehostinné prostředí rudé planety.

Pro focení rover využil systém Mastcam-Z, což je zatím nejdokonalejší pár „očí“, jaký kdy lidstvo poslalo na Mars. Mimochodem, místo přistání, tedy kráter Jezero, nebylo vybráno náhodně. Mnozí vědci se kloní k hypotéze, že dříve možná bylo plné sladké vody.

Zatím nejkrásnější panorama z Marsu
Zatím nejkrásnější panorama z Marsu | foto: Nasa

Kamery Mastcam-Z (písmeno Z znamená zoom) jsou schopny kromě fotek pro veřejnost poskytovat i cenná data pro inženýry NASA, kteří rozhodují o navigaci vozítka. Kromě sofistikovaného systému kamer je robot dále vybavený dvěma mikrofony a devíti vrtáky, kterými odebírá horniny a regolit.

Perseverance se velmi podobá „sesterskému“ vozítku Curiosity, dočkal se ovšem několika vylepšení právě na základě zkušeností s předchozím strojem. Ten přistál na Marsu šestého srpna 2012.

NASA zveřejnila video přistání Perseverance na Marsu:

Total
1
Shares