Mars

NASA hledá čtyři pokusné králíky. Dobrovolníci stráví rok zavření v drsné simulaci Marsu

  • V prostorách NASA vznikla vědecká simulace pobytu na Marsu
  • Na dobrovolníky nečeká žádná procházka růžovým sadem

Dostat lidi na Mars je jedna věc, ale vybudovat tam fungují marťanskou kolonii, to zní možná až nereálně. Ale NASA s nečím takovým vážně počítá. Poté, co vybuduje lidskou kolonii na Měsíci, se pozornost vědců zaměří na Mars. Bez pořádné přípravy to však nepůjde.


Nepřehlédněte: Umělá inteligence znovu kouzlila. Vylepšila historicky první snímek černé díry


Simulace pobytu na Marsu

Nový projekt NASA má za cíl simulovat život na Marsu a připravit kolonisty na situace, které mohou nastat, až na rudé planetě jednou skutečně přistanou. Drsná simulace, které se mohou zúčastnit maximálně čtyři lidé, je vlastně jedna velká stavebnice sestavená tak, jak budou obydlí na Marsu skutečně vypadat. Prostory se nacházejí v obrovském skladu v rohu Johnsonova vesmírného střediska NASA v texaském Houstonu.

Vědci tvrdí, že cílem projektu je zjistit, jaký dopad má rok v izolaci s omezenými zdroji na lidské zdraví. Čtyři členové posádky budou žít v malé obytné jednotce, která byla vytištěna na 3D tiskárně.

Denně se budou pohybovat po písčitém a kamenitém povrchu, provádět experimenty, pěstovat potraviny a cvičit – a také se pravidelně podrobovat testům, aby vědci zjistili, co rok na Marsu udělá s lidským tělem a myslí.

„Jedná se o skutečně extrémní záležitost,“ říká doktorka Suzanne Bellová z Johnsonova vesmírného střediska. „Žádáte po jednotlivcích, aby spolu žili a pracovali po dobu delší než jeden rok. Nejenže spolu budou muset dobře vycházet, ale také se sami na sebe budou muset spolehnout.“

Sledování čtyř lidí, ze kterých se na rok stanou pokusní králíci, je dalším dílkem ambiciózního plánu, jehož cílem je přistání lidí na Marsu. Američané doufají, že se jim podaří vyslat lidi na rudou planetu již v roce 2030.

Odhadují, že cesta na Mars bude trvat zhruba devět měsíců a astronauti na povrchu rudé planety stráví dva a půl roku, než se vydají na dlouhou cestu zpět domů.

Zdroj náhledové fotografie: Baggeb / Pixabay, zdroj: Guardian

Total
0
Shares